Konya Vakıflardan Karaman’a Üvey Evlat Muamelesi

Karaman’da onarım bekleyen tarih yok olma tehlikesi yaşıyor

Konya Vakıflardan Karaman’a Üvey Evlat Muamelesi
Advert

"Anadolu'nun orta kısımlarının Güney cihetine verilen isim olup, Konya, Niğde, İçel sancaklarından ibarettir. Bu bölge, Selçuk Devletinin çökmesinden sonra, İstiklâl kazanarak oralarda hüküm süren Karamanoğullarının adı ile anılır. Bu hükümetin ilk teşekkülünde Larende Kasabası merkez olup, sonra yine Konya'yı terke mecbur olmuşlar, Larendeye çekilmişlerdir. Şimdi dahi Karaman ilinin merkezi Larende ad olunup, bu kasabaya Karaman dahi denilir." Diye yazmıştır Sems'eddin Sami Bey (Kamus-ül A'lam'ında Karaman ilini).

Karaman’da bulunan bazı tarihi değerler, TC Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Konya Bölge Müdürlüğü himayesinde. Kurum tarafından Karaman’da onarım çalışmaları yıllardır bitirilememiş ya da hiç başlamamış olan tarihi yerler tehlike altında.

Bu değerlerden en çok dikkat çeken yer ise Karaman Kalesi ve çevresinde bulunan yapılar.

Karamanlılar arasında Kale Camisi olarak da bilinen Pir Ahmet Camii ve Hamamı:

Yıllardır yenileme çalışmaları tamamlanamayan cami ibadete açılamadığı gibi, cami ve yanında bulunan hamam, değişik tiplerin mekanı haline gelmiş. Geçtiğimiz hafta cami girişinde bulunan eski bir koltuk yakıldı. İtfaiye olaya müdahale etti.

Kale kenarında bulunan tarihi Kavas Evi:

Temmuz ayında yine ilgisizlikten onarım beklerken belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Yangında tamamına yakını zarar görürken o günden bu yana bir çivi bile çakılmadı.

karaman karaman haber karaman kalesi pir ahmet cami ve hamamı kavas evi
Advert
Karaman Yorumluyor
Kalan karakter sayısı : 500
Orhan Cengiz.     2016-12-19 Karamanoğulları Anadoluya nice eserler yapmış, korumuş. A.Selçuklu Devletinin varisi olma yolunda çalışmış. İstediği Sultanı Selçuklu tahtına çıkaracak güçte olan Anadolunun en güçlü Beyliği Karamanoğullarının; değil eserlerini korumak, çoğu Profösörler, Hocalar bile ismini anmaktan acizler maalesef.Türk Tarihini sadece Selçuklu ve Osmanlı'dan ibaretmiş gibi popüler tarih anlatıyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaman'da Sevgi ve Barış Yürüyüşü Gerçekleştirildi
Karaman'da Sevgi ve Barış Yürüyüşü Gerçekleştirildi
SAY Projesi Sorumluları Karaman'da
SAY Projesi Sorumluları Karaman'da