28 Şubat Karanlığa Gömüldü

28 Şubat Karanlığa Gömüldü

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Başkanı Mehmet Sarı 28 Şubat Post-Modern Darbesinin 20. yılında açıklamalarda bulundu.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Karaman Şubesi binasında düzenlenen basın açıklamasına, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Başkanı Mehmet Sarı, Diyanet-Sen Başkanı Ali Şahin Mutlu,Din Görevlileri Derneği Başkanı Mehmet Ali Tunç, Genç ÖNDER Başkanı Mustafa Mutlu,  Cihannüma Derneği Başkan Temsilcisi Şükrü Özdemir, imam hatipli öğrenciler ve davetliler katıldı.

ÖNDER’in haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı mücadele veren milyonların sesi olma gayretinden hiç vazgeçmediğini dile getiren Sarı, “Türkiye’mizde sayısı milyonları bulan İmam-Hatip camiasını yıllarca mağdur ederek sistemin dışına atmayı amaçlayan 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu kararlarının üzerinden yirmi yıl geçti. ÖNDER olarak bizler, bu süre zarfında haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı mücadele eden milyonların sesi olma gayretinden hiç vazgeçmedik, yaşananların canlı şahidi ve hafızası olma misyonunu üstlendik.” dedi.

Uygulamaların ‘irtica ile mücadele’ adı altında 2009’a kadar devam ettiğini aktaran Sarı, “Hatırlanacağı gibi ‘irtica ile mücadele’ adı altında sürdürülen ve MGK kararlarıyla uyumlu bir şekilde siyasi erk tarafından hayata geçirilen uygulamalar, 2009’a kadar devam etti. Şüphesiz sözü geçen uygulamalar ülkemizin toplumsal dinamiklerine aykırı bir biçimde ve ısrarla yürütüldü. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim yasası sebebiyle İmam-Hatiplerin ortaokul kısmı kapandı, kat sayı uygulamasıyla mezun öğrencilerin kendi alanları dışında lisans tahsili yapmalarına mani olundu, üniversitelerimizde öğrenim görmeyi sürdüren başörtülü öğrencilerin okullarına devam etmesi yasaklandı ve ‘irtica’ yaftasına maruz kalan binlerce memur işinden oldu.” diye konuştu.

28 Şubat’ı hatırlatmanın, bugünü anlamak ve yarını okumak açısından ihtiyaç olduğunu, bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat zihniyetinin 20 yılda karanlığa gömüldüğü dile getirilen açıklama şöyle devam etti:

“On binlerce insanın hayatını doğrudan etkileyen hukuksuzlukların karşısında medya, hukuk ve siyaset cephelerinden yeterli destek gelmeyince, ÖNDER şemsiyesi altındaki 400’den fazla İmam-Hatip derneği taşın altına elini, gövdesini koydu, her fırsatta yaşananları kamuoyuna duyurdu.

Tarihe ‘28 Şubat post-modem darbesi' olarak geçen süreci hafızalarımızda diri tutmayı, hem yakın geçmişe müdrik olma adına ve hem de istikbale dair adımlar atma noktasında bir bilinç oluşturmak için oldukça önemsiyoruz. 28 Şubat’ı hatırlatmanın, bugünü anlamlandırmak ve yarını okumak için elzem bir ihtiyaç olduğu kanaatini taşıyoruz. Dolayısıyla büyük umutlar beslediğimiz yeni neslin, 28 Şubat'a şahit olmuş büyüklerinden bayrağı devraldığı şu zamanda aynı şuurla hareket edeceklerine kalpten inanıyoruz.

Bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat zihniyetinin henüz 15 yıl geçmeden karanlığa gömüldüğüne tanık olmuş nesiller olarak, yılmadan yaptığımız çalışmalarla milletimizin derinliğindeki asil ruhu yine milletimize anlatarak, üzerimizdeki vazifeyi ifa ettiğimizi düşünüyoruz.” Sarı’nın açıklaması şöyle tamamlandı: “Vazifemizin hala devam ettiği bilincinde olarak, taze dimağların bu mücadeleyi bir bayrak yarışı gibi bizlerden daha faydalı yerlere, zirveye taşıyacaklarına kaniyiz.

15 Temmuz’da tüm mazlum coğrafyaların elleri kalbinde, ağızlarında dualarla seyrettiği memleketi ve maneviyatı müdafaa direnişini oluşturan temel motivasyonun aynı ruh kökü ile beslenen bir düşüncenin eseri olduğunu biliyoruz. Bu ruh, 28 Şubat'ta tecrübe edilen kötülükleri püskürtme adına meydana gelmiş bir bilinç haliydi. ÖNDER olarak; iyiliği yayan ve fenalıktan def eden yeni bir iyilik nesinin yetişmesinde üstlendiğimiz vazifenin hakkını verme gayretinde olacağız ve ümitlerimizi yitirmeyeceğiz. 28 Şubat Türkiye’ye yönelik bir kasıttı. 15 Temmuz hain darbe girişimi de öyle. Bunu biliyoruz, hatırlıyoruz ve hatırlatmayı sürdüreceğiz.”dedi.

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber