Akdeniz Üniversitesi, THE 2024 Genç Üniversiteler Sıralaması

Akdeniz Üniversitesi, THE 2024 Genç Üniversiteler Sıralaması

Akdeniz Üniversitesi, Times Higher Education (THE) 2024 Genç Üniversiteler Sıralamasında dünya genelinde 251-300 bandına yükseldi ve Türkiye'de devlet üniversiteleri arasında birinci oldu.

Akdeniz Üniversitesi, Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan 2024 Genç Üniversiteler Sıralamasında büyük bir başarıya imza attı.

Dünya genelinde 501+ bandından 251-300 bandına yükselen üniversite, Türkiye'de ise devlet üniversiteleri arasında birinci sıraya yerleşti. 50 yaş ve altındaki üniversitelerin değerlendirildiği sıralamada, Akdeniz Üniversitesi öğretim, araştırma ortamı, araştırma kalitesi, uluslararası görünüm ve endüstri gibi 5 performans göstergesi baz alınarak incelendi.

2023 yılında Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında 11. sırada yer alan Akdeniz Üniversitesi, bu yıl büyük bir sıçrama yaparak 10 basamak yükseldi ve birinciliğe ulaştı. Üniversite, sağlık, mühendislik, fen bilimleri ve spor bilimleri gibi 31 branşta eğitim vererek tüm branşlarda devlet üniversiteleri arasında lider konumda.

"Yükselişimiz sürüyor"

Genç Üniversiteler Sıralamasında 41 yıllık bir üniversite olarak devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, genç ama köklü bir üniversite olarak hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini bunun da küresel sıralamalara yansıdığını belirtti. Rektör Özkan, "Görev yaptığımız dört yıl boyunca yaptığımız çalışmaların böyle bir başarıyla taçlanması bizi mutlu etti. Bu süreçte özellikle eğitim ve araştırma alanında yenilikçi bakış açısıyla büyük adımlar attık. Bu çabalarımız, üniversitemizin adını hem ulusal hem de uluslararası alanda daha iyi bir konuma taşıdı. Bu konudaki kararlılığımızın ve çalışmalarımızın sonucunu görmek sevindirici. Bu sonuçlar geleceğe yönelik hedeflerimiz için daha da büyük bir motivasyon kaynağı oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri Arasında

Akdeniz Üniversitesi Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri Arasında

Akdeniz Üniversitesi Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri Arasında

Akdeniz Üniversitesi Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri Arasında

İlgili Haberler

Kaynak:Antalya Haberleri

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber