Anadolu Mekteb Öğrencileri Kurtoğlu'nu Ziyaret Etti

Anadolu Mekteb Öğrencileri Kurtoğlu'nu Ziyaret Etti

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu Çorum’da yapılacak panel öncesi koordinatör öğretmen ve okul yöneticilerden bilgi aldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” projesi kapsamında 10-12 Ekim tarihlerinde Çorum’da Mustafa Kutlu’nun hayatının ve eserlerinin ele alınacağı panele konuşmacı olarak katılacak öğrenciler, koordinatör öğretmen ve okul müdürleri ile İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nu ziyaret etti.

Karaman’daki öğrencilerin Anadolu Mektebinde panelist olarak ilk kez yer alacağını belirten İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu sahneye çıkıp konuşmanın ve hitap etmenin önemli olduğunu vurguladı. Kuntoğlu, “Lise zamanınızda böyle organizasyonlara katılmanız üniversitede ve gelecekteki hayatınızın şekillenmesinde önemli adımlar olacaktır. Topluluk karşısında konuşurken heyecanlanmanız gayet normal. Ama o heyecanı belli bir noktada tutup heyecanınızı yatıştırmalısınız. Tabi zor bir tecrübe edineceksiniz. Bu çalışmayı en iyi şekilde gerçekleştireceğinize inanıyorum” dedi.

Nitelikli okumanın önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Gazi Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre bir yılda 21 ve daha fazla kitap okuyan kişi iyi okur. Bir yılda 6 ila 20 kitap okuyan kişi orta düzeyde okur. Bir yılda 5 kitap okuyan kişi zayıf okur. Sonuncusu ise okumasız okuryazar olarak nitelendiriliyor. Okumayı alışkanlık haline getirmek demek günde belli bir sayfa kitap okumaktır. Peygamber efendimizin de dediği gibi amelin az ama sürekli olanı makbuldür. Hangi işi yaparsanız yapın az olsa da sürekli olması halinde o işin faydası olur. Günde 20 sayfa kitap okuduğunuz zaman ayda 600 sayfa kitap okumuş olursunuz. Ortalama 200 sayfalık bir kitabı düşünün 3 kitaba tekabül eder. Müthiş bir rakamdır. Kitap okumayı alışkanlık haline getirdiğiniz zaman kitap okumadan rahat etmiyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

Hayatınızı bir plan çerçevesinde düzenlediğiniz taktirde herşeye vakit ayırabilirsiniz diyen Kuntoğlu, “Teknolojik aletler doğru ve yerinde kullanılmadığında insanlar için zaman hırsızıdır. Eğer biz televizyona yarım saatlik bir zaman ayırıp yarım saatten sonra televizyonu kapatabiliyorsak seçici bir izleyiciyiz. Ama televizyonun karşısına oturup saatlerce vakit öldürüyorsak bu teknolojik alet bizi kullanıyor ve biz teknolojinin esiri oluyoruz demektir. Süreci sizler yönetirseniz başarılı olursunuz” dedi.

İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Mustafa Kutlu paneline katılacak olan öğrencilere başarılar diledi. 
Üç gün boyunca Çorum Devlet Tiyatrosu, Buhara Kültür Merkezi ve çeşitli okullarda düzenlenecek farklı illerden gelen öğrencilerin gerçekleştireceği 10 ayrı panelde, gençlerin Mustafa Kutlu'nun üslubu, topluma bakışı ve modernleşme ilişkisi gibi yönleri ele alınacak.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber