Ayrancı’da Doğrudan Ekim Tarla Günü

Ayrancı’da Doğrudan Ekim Tarla Günü

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Ayrancı’da doğrudan ekim tarla günü düzenlendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın birlikte yürüttüğü, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılanıp Konya-Karaman bölgesinde "Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları (SAY) Projesi" uygulanmaktadır. Proje sahasında bozulmuş alanların rehabilitasyonu, iklim dostu tarımsal uygulamalar ve sürdürülebilir arazi yönetimi uygulamaları ile çevresel yapının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Proje çalışmaları kapsamında Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü  (FAO) aracılığı ile Karaman merkez ilçe ve Ayrancı ilçesinde kullanılmak üzere; 4 adet mekanik doğrudan ekim mibzeri, 2 adet pnömatik doğrudan ekim mibzeri, 2 adet katı gübre dağıtım makinesi, 2 adet çayır biçme makinesi ve 2 adet 1 tonluk asılır tip pülverizatör alınmıştır.

Proje çalışmalarında; mera alanlarının ıslahının sağlanması, tarımın temel yapı taşı olan toprağın korunması için anıza doğrudan ekim yöntemlerinin çiftçilerimize uygulamalı olarak gösterilmesi ve doğrudan ekimin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, Ayrancı ilçemizde bir tarla günü düzenlenmiştir. Ayrancı ilçesi çiftçilerimizden Hasan SARI' ya ait 160 dekar büyüklüğündeki arazide düzenlenen tarla gününde; FAO Temsilcisi Fatih BOZDEMİR ile mibzerleri üreten Brezilya'daki Vence Tudo firmasının teknik yetkilisi Luiz Henrique THİELKE'nin de katılımı ile doğrudan anıza hububat ekimi yapılmıştır.

 Tarla gününe Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim ERKOL, Ayrancı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kamil KÜÇÜK, Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel YAMAN, Ayrancı Ziraat Odası Başkanı Mehmet ELVAN, teknik personelimiz ve çiftçiler katılmıştır. Tarla gününde yaklaşık 160 dekar anız halindeki tarlaya doğrudan ekim mibzeri ile buğday ekimi gerçekleştirilerek, çiftçilerimize uygulamalı olarak gösterilmiştir. Proje ile önümüzdeki yıllarda Karaman ilinde doğrudan anıza ekim yönteminin yaygınlaştırılarak çiftçilerimizin tarla hazırlığı, ekim vb. masraflarının asgari seviyeye indirilmesi ve daha ekonomik bir üretim yapmaları hedeflenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber