1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Mundan

  3. Burnumuzun Dibindeki Kan Ve Gözyaşının Düşündürdükleri
Hüseyin Mundan

Hüseyin Mundan

Yazarın Tüm Yazıları >

Burnumuzun Dibindeki Kan Ve Gözyaşının Düşündürdükleri

A+A-

Yıl 1916, mayıs ayının altısında  başlayıp sadece on günde masa başında cetvellerle belirlenen sınırlar ve siyasi hâkimiyet alanları ile eksik de olsa başarıyla uygulanan anlaşma, “böl ve yönet” taktiğinin de hayata geçirilmiş bir örneği. Bugün gerçi ortada olmayan Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da sınır değişikliklerine yol açacak boyuta varan gelişmelerin de temeli atılıyor. Fransız ve İngiliz tarafların  daha sonra Rusya ve İtalya’yı da dahil ettikleri Sykes/ Picot anlaşmasında.

Yüzyıl geçti aradan. Kurdukları devletlerin bazılarını daha da küçülterek menfaat alanlarına nizam vermeye devam ediyorlar. Küçücük bir fark İngiltere perde gerisinde , sahnede ABD var. Fransa’dan son günlerde yükselen sesler malum, icraatlarına kılıf arayışında.  Rusya fiili olarak sahada.Fakat rolünde değişiklik var gibi  görünse de mizansenin bir parçası olarak icra i faaliyete.

Güya hedef kendilerini ve menfaatlerini tehdit eden terör!. İnandık! O tabi tabi…Terörü yok etmek mühim!  Sonuç oluk oluk kan, talan gözyaşı .. Hadiselere biraz bakınca karma katışık gibi görünüyor. Çözülmesi zor bir denklemmiş izlenimi veriliyor. Hal öyle değil . Çevir resmi arkasındaki şeytani suratlı adamın resmini düzenle, diğer sayfadaki her şey tak diye düzeliyor göreceksin. Heyhat ki , o resmi düzeltmeye hiç kimse muktedir değil hala.

Maalesef Ortadoğu ( bu kavrama D. Mehmet Doğan’dan geliyor. Yakınşark isimlendirmesi kullanılırken , coğrafi bir isimlendirme imiş gibi , tamamıyla siyasi bir isimlendirme icat edildiğini ortaya koyduğu argümanlarla destekliyerek açıklıyor ki fikre iştirak etmemek mümkün değil.) Osmanlı Devletinin ortadan kaldırılmasının lanetini yaşıyor.Görüyorsunuz ki gerçek devletler yerine bir sürü sentetik derebeylikler varlığını sürdürüyor veya kurulmaya devam ediliyor ne acı.

Osmanlının lanetinde , güneş batmayan İmparatorluğunun sonu olsa da İngiliz coğrafyadaki menfaatlerini takibe devam ededursun, bu kez ABD oynuyor aynı oyunu başrolde. En sadık hizmetini  bölge haritasında yer verilen İsrail’in güvenliğini ve arz ı mev’ud planını gerçekleştirmesi için satın aldığı aşağılık uşakları vasıtası ile gerçekleştiriyor.Ne acıdır ki , içerden bulunan hırsızlar kilitleri manasız hale getiriyor. Bu aşağılık hırsızlar her türlü kisve altında coğrafyanın kaderini değiştiriyor.Acılar derinleştikçe düşmanlıklar artıyor.Acilen Osmanlı barışının tesisine ihtiyaç var. “İngiliz sulhü”  ve sahte Amerikan barışı kıyameti yaklaştırıyor gün be gün.

Bu yazı toplam 6042 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.