Çavuşlara Elma Hasadı Eğitimi

Çavuşlara Elma Hasadı Eğitimi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Konya Ovası Projesi(KOP) İdaresi işbirliği ile elma hasadının en uygun bir şekilde yapılması ve hasat kayıplarının en aza düşürülmesine yönelik olarak bir eğitim düzenlendi.

Elma hasadında bizzat çalışan ve hasat işçilerini organize ederek halk arasında çavuş olarak adlandırılan kişilere verilen eğitim toplantısı 11 Ağustos 2016 tarihinde düzenlendi. Toplantıya İl Müdürü Orhan Özçalık, Karaman Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız, İl Müdür Yardımcısı Abdullah Kaya, KOP idaresinden konu uzmanları, Şube Müdürleri, teknik elemanlar ve Karaman’da elma hasadında çalışan çavuşlar katıldı. 

Toplantıda bir açılış konuşması yapan İl Müdürü Orhan Özçalık Karaman’da elma sektörünün genel durumu ve elma hasadının önemine değinerek Karaman ilindeki en önemli tarımsal üretim kaynaklarından biri olan elma yetiştiriciliğinin bölgede kırsal kalkınmanın sürdürülebilirliğine ciddi katkılar sağladığını, elma sektörünün geliştirilmesi için yapılan Elma Paneli sonrasında yapılmasına karar verilen “Karaman Elma Kümelenme Projesinin” uygulanmasının gerçekleştirileceğini belirtti.

Özçalık;  İlimizde elma üretiminde hasat öncesi, hasat sırasında ve hasat sonrasında yapılan yanlış uygulamalar sonucunda yaklaşık % 30-40 oranında ürün kaybı meydana geldiğini, üreticilerin binbir emek ve masrafla elde ettikleri ürünlerini dikkatli ve hassas bir şekilde hasat ederek, en az kayıpla tüketiciye ulaştırılmasının hem ülke ekonomisine hem de elma üreticisinin refahına katkılar sağlayacağını ifade ederek toplantıya katılımlarından dolayı çavuşlara teşekkür etti. 

Eğitimde Tekniker Servet Karazor katılımcılara elma hasadında dikkat edilmesi gereken uygulamalarla ilgili sunumunu yaptı. Eğitim programı, yapılan değerlendirmeler ve katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber