Çiftçilerden Recep Konuk'a Geri Dön Çağrısı

Çiftçilerden Recep Konuk'a Geri Dön Çağrısı

Çiftçi, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin gerçekleştireceği olağan genel kurulunda aday olmayacağını açıklayan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’u aldığı bu karardan vazgeçirmeye çalışıyor.

Konya’nın ilçelerinden konvoyla yola çıkan çiftçiler “Sensiz olmaz Başkanım” sloganı adı altında Konya Şeker Fabrikası önünde eylem yaptı. Ziraat odaları ile birlikte diğer sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği eylemde başkan Recep Konuk’un yeniden aday olması istendi.

AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 26 Ağustos’ta gerçekleştireceği olağan genel kurulunda aday olmayacağını açıklamıştı. Kararı duyan çiftçiler soluğu hemen Konya Şeker fabrikası önünde aldı.

Çiftçiler sloganlar atarak Başkan Recep Konuk ile görüşmek istedi. Konuk da holding önüne gelerek çiftçilere hitaben bir konuşma yaptı. Zaman zaman duygusal anlar yaşan Konuk zor bir süreç yaşandığını belirtti. 

Tüm Konya çiftçisine teşekkür eden Başkan Konuk "dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganına "Ben hiç diklenmedim ama dik durdum" diyerek karşılık verdi.

Recep Konuk konuşmasında şunları kaydetti: 

"Zor bir süreç yaşadığımızı bilmenizi istiyorum. Sürecin zorluklarını ben yaşıyorum. Bu kararı almakta çok zorlandığımı bilmenizi isterim. Her şeyden önce burada aldığım karar alelacele alınmış bir karar değil... 4 yıl öncesinden burada genel kurul yapılacağı zaten belliydi.

Ben bu takvimi öne çekmiş değilim. Bana hep siz destek oldunuz. Ben de Anadolu adına savaştım, beraber savaştık. Bugün var edilen, üreticinin üretmesini sağlayan, Anadolu'nun bağrına vurulan mührün içinde benden daha ziyade sizler varsınız. Bu mührü biz beraber vurduk. Çok şükür bu kurum üretiyor. Bugün 50'ye yakın tesisi işletiyor. Bu kurumla ilgili kamuoyunda farklı spekülatif bilgiler dolaştırılabilir.

Ama şundan emin olun; bu kurum bugün Türkiye'nin en iyi bilançosuna sahip, ekonomisine sahip olan kurumdur. Bugüne kadar biz 3.8 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun kalan kısmı sadece yarın ödersek 1.3 milyar dolardır. Yani şöyle düşünün, elinizde 10 dönümü olan bir kurum var ve bunun tamamını satarsanız ancak borcunu ödeyebilir. Ancak bugün bu kurum 10 dönümü bin dönüm yapmış.

Şimdi 100 dönümünü satarsa ödeyeceği bir borcu kalmış. Bu kurumun ekonomisini üreticinin doğru bilmesi lazım. Bu kurumun daha da çok büyümesi adına, ilanihaye Anadolu topraklarına üretmesi adına belki ben önünde değilim ama bu kurumun yanında olacağım" 

"Güzel günlerin olacağını düşünüyorum"

"Ben de herkes gibi faniyim. ilanihaye burada kalacak değilim" diyerek sözlerine devam eden Konuk, kendileri olmadan da kurumun yürümesi gerektiğini belirtti. Başkan Konuk "Eliniz güçlüyken burada olabilecek hasara müdahale etme şansınız var. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Kamuoyuna söylediklerim bunlar. Şimdi söylemediklerimi paylaşıyorum. Benim aldığım bir kararın bugüne kadar üreticinin, çalışanın, tüketicinin aleyhine olduğuna şahitlik eden var mı aranızda? O zaman bana bir müsade edin, ben bir ortamı görüyüm.

Buranın ilanihaye ayakta kalacağının formülünü bana bırakın. Ben bunun çalışmasını yapıyorum. Hükümetten müsade aldım. Konya Şeker'in ve Torku markasının var edilmesi dışında asla bir kaygımız yok. Bundan emin olun" dedi. 

Konuk konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Süreci belki bir müddet ileriye kaydırabiliriz. Belki bunu istişare şansımız olacak. Aldığım hiçbir karar asla şahsım adına değildir, bundan emin olun. Bu kurumun ayakta kalabilmesi, hayatiyetinin var edilmesi sadece Konya coğrafyasında yaşayanların meselesi değildir.

Şu anda Torku, Konya Şeker modeliyle Türkiye'ye örnek olmuştur. Ben çok duygu yüklüyüm. Sizlerin samimiyetine hep şahitlik ettim. Nasıl bir gayret ve çabayla ekmeğinizi eve taşıdığınızı biliyorum. Dünü biliyorum, bugünü biliyorum, yarını kabaca öngörüyorum. Biz burayla etle tırnaktan öte olduk, iç içe olduk. Buralar benim evladım gibi... Buralar küçücük bir zarar görürse bizim yüreğimiz yanır. Buranın zarar görmesi adına da hiçbir yaptırımın içinde, hiçbir kararın içinde olamayız. Dolayısıyla verdiğimiz kararın önümüzdeki günlerde nelere sebep olacağını, nasıl bir seyir izleyeceğini birlikte görüşüp tartışacağız. Yüreğimizle, gönlümüzle, herşeyimizle buradayız, bundan emin olun, başında mı oluruz, ortasında mı oluruz, geri tarafında mı oluruz, buna önümüzdeki günlerde bakacağız.

basliksiz-1-087.jpg

Bu kurumun hiç kimse karşısında olmamalı, küçük menfaaetlerinden dolayı bu kurumun altını oymamalı... İşte oydurtmamak için varız, bu kararlar onun için var. Bu oyunları birlikte bozacağız. İnşallah biraz sabır... Güzel günlerin olacağını düşünüyorum. Bu kurumun bekasının tesis edileceği günler olacağını düşünüyorum. Ancak bu sadece benimle olacak bir iş değil...

Ümit ederim üreticilerimizle, hemşehrilerimizle hepbirlikte doğru olanı birlikte yerine getireceğiz. Bugünden benim birşey söylemem doğru olmaz. Üç gün sonra seçim olur mu olmaz mı bilmiyorum"dedi.

Çiftçilerden Recep Konuk'a Geri Dön Çağrısı

Çiftçilerden Recep Konuk'a Geri Dön Çağrısı

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber