Çipli Kimlikler Dağıtılmaya Başlandı. Yeni Kimlikler Nasıl Alınır?

Çipli Kimlikler Dağıtılmaya Başlandı. Yeni Kimlikler Nasıl Alınır?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14 Ocak 2016 tarihinde yapılan değişiklik ile çipli yeni kimlik kartlarının dağıtımına tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Karaman’da da başlandı.

Yeni kimlik kartını nüfusuna bağlı olduğu Karaman Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünden eşi Dr. Ayşe Tapsız ile birlikte alan Vali Tapsız, vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak olan yeni kimlik kartlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi.

Vali Tapsız, biyometrik ve yüksek güvenlikli yeni kimlik kartlarının vatandaşların hayatlarında önemli kolaylıklar sağlayacağını ifade ederek, “Öncelikle bütün vatandaşlarımızın yeni yılını tebrik ediyorum. Yeni yılın ilimiz, ülkemiz ve dünyamız için huzur ve barış getirmesini diliyorum. Ülke genelinde olduğu gibi Karaman’da da 2 Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartları verilmeye başlandı” dedi.

Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Kimlik Kartı Başvurusunu Kim Yapar?

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.

Hangi Biometrik Veriler Alınır?

Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

Kimlik Kartında Kullanılacak Olan Fotoğrafın Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

Kimlik Kartının Bedeli Ne Kadardır?

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

 

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber