Cumhurbaşkanından YHT İçin Karaman'a Tarih

Cumhurbaşkanından YHT İçin Karaman'a Tarih

TCDD tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen Ankara YHT Garı, yapılacak bağlantılarla Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrolarına bağlantılı olacak şekilde planlandı.

3 peron ve 6 demiryolu hattı bulunan proje, 194 bin 460 metrekare kapalı alanla bodrum ve zemin katlar dahil toplam 8 kattan oluşuyor. Ankara YHT Gar'da, ticari alanlar, cafe-restoran, iş ofisleri, çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleriyle otel gibi sosyal ve kültürel donatılar bulunuyor.  Gar 19 yıl 7 ay sonra TCDD’ye devredilecek. 

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün hizmete açılıyor. Garın açılışında Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı Kahraman'ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım konuşmasında yeni yüksek hızlı tren projeleriyle ilgili bilgi verirken, TBMM Başkanı Kahraman, 15 Temmuz'a değinerek Türkiye'nin ilerlemesini durdurmak istediler, dedi. Son olarak kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesinde çalışmaların devam ettiğini, Avrasya Tüneli'nin aralık sonunda açılacağını ve 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temel atma töreninin ise 18 Mart'a yetişeceğini bildirdi. Erdoğan idam tezahüratlarına da inşallah parlementodan geçer dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından notlar;
* Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar binasının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Başkentimizin sembol eserlerinden biri olacağına inandığım gar binasının ülkemize kazandırılmasında emeği geçen tüm firmaların, yöneticilerini, işçilerini tebrik ediyorum. Bu eser dünyada en başarılı uygulamalarını koyduğumuz kamu özel ortaklığının eseridir. 50 bin kapasiteli, 3 peron, 6 demiryolu ile gerçekten örnek bir eser.

'KARA TRENLERİN YERİNİ HIZLI TRENLER ALIYOR'
* Bize asla eğilmek yakışmaz. Biz kula kul olmadık. Biz sadece ve sadece Rabbimizin huzurunda Ruku'da eğiliriz. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. 19 yıl 7 ay süre ile bu binayı Ankara Tren Garı işletmesi adı ile onlar işletecek ve sonra TCDD'ye devredecek.

* 235 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen bu gar ile birlikte YHT merkezinde Ankara'nın yer alma durumu güçlenmiş oluyor. O güzel türküde ne diyor: Gözüm yolda, gönlüm darda, ya kendin gel ya da haber yolla, duyarım yazmışsın iki satır mektup vermişsin trene halimi unutup kara tren gecikir belki hiç gelmez. Bundan sonra kara tren hiçgecikmeyecek merak etmeyin, onun yerine hızlı trenler yer alıyor. Bugün 2 satır mektup yazma.Eskişehir'den Konya Ankara İstanbul'a ulaşıyor. Bizim Rize'ye uğramadı.İnşallah oraya da bir uğrarız. Bursa'yı Yozgat Sivas ve İzmir ile Karaman'ı 2019'a kadar ekliyoruz.

'İDAM İNŞALLAH PARLEMENTODAN GEÇER'

* İnşallah bundan sonra da Avrasya Tüneli'ni açacağız. Niye kıskanıyorlar bundan dolayı. Biz de diyoruz ki çalışın koşun sizin de olsun. Niye benim ülkemi karıştırıyorlar. Benim vatandaşımızın verdiği vergi ile alçaklar kansızlar ortaya çıkıyor. İşte bundan dolayı, onlar alçak ve kansız. İdam inşallah parlementodan geçer. Yakın yakın... Egemenlik milletin olduğuna göre mesele bitmiştir. Batı'nın ne dediği değil milletimin ne dediği önemlidir.

'3 SENEDE 160 MİLYON YOLCU GEÇTİ'

* İstanbul Marmaray'ı yaşadı. 3 senede 160 milyon yolcu geçti. Fazlası var, azı yok. Avrasya Tüneli'ni gördük. Avrupa'dan Asya'ya gidiş gelişlerimizi yaptık. Yeni Havalimanımızı 2018 çeyreğinde 5 konsorsiyumla inşallah, herhalde bana böyle söz vermişlerdi, 90 milyon yılda yolcu kapasiteli kısmının açılışını yapacağız. Bu da dünyanın bir numarası oluyor. Muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Neden, Türk milletine bu yakışır. Bunlar Türkiye'nin nasıl sıçradığının göstergesi. 1915 Çanakkale Köprüsü var. İnşallah ihalesi yapılacak. 18 Mart'ta temelini atacağız. Kanal İstanbul var bir de o da apayrı proje. O da Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacak. Süveyş, Panama Kanalı'nı konuşurlar. Bundan sonra Kanal İstanbul'u anacaklar. Cumhuriyet tarihindeki en büyük proje olacak. Hazırlıklar sürüyor.

* Öleceğiz gideceğiz ya. Derdimiz var derdimiz. Bizim bu millete sevdamız var. Bu eserlerle anılmak istiyoruz. Derdimiz bu. Biz anıt istemiyoruz. Bizi 2 metrelik yere gömsünler yeter. Topraktan geldik toprağa gideceğiz.

* Mesele oraya hazırlanmak. Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasını hiçbir güç engellemeyecek. Biz kararlıyız. Sizlerle beraber. Yürüyeceksin, millet yürüyecek ardından. İstiklal harbimiz, Çanakkale Savaşı, sayısız mücadele var ya. Bunların hepsi milletimizin mücadelesidir. Bugün 93. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimiz İstiklal Harbi'nden sonraki yolun adıdır. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil son devletimizdir. 100 yıl öncesinin şartlarında razı olduğumuz devletimiz çok önemli bir kazanımımızdır. Misakı Milli diyorum ya. Gazi Mustafa Kemal çizmişti. Birilerini rahatsız etmişti. İncele bak. Lozan dedim rahatsız oldular. Neden rahatsız oldunuz. Bu adalar bizimdi. Bizim eserlerimiz var, camilerimiz var. Niye rahatsız oluyorsunuz. Kim imza attıysa sorumludur sorumlu.

* Son 10 yıla gelin 2,5 milyon kilometrekareyi kaybettik. Onlar kalmış olsaydı. 3,5 - 4 milyon kilometrekarelik toprağımız olacaktı. Bu topraklarda yaşıyoruz. Birilerinin buralarda gözü var. PKK'nın hesabı bu değil miydi? Şu anda benim Mehmet'im neyin mücadelesini veriyor. Bu vatan topraklarının korunmasının mücadelesini veriyor. Biz nediyoruz. Tek millet, vatan, bayrak devlet diyoruz. 80 milyonla biz tek milletiz.

'15 TEMMUZ TÜRKİYE İÇİN DÖNÜM NOKTASIDIR'

* Bayrağımız şehidimizin kanı, yıldızımız şehidimizin ta kendisi, hilal bağımsızlığımız. Bu toprakların uğrunda ölenler olduğu için vatan oldu. Burada bölücülük yok. Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devlet yok. Neymiş o paralel devlet. FETÖ hadi gel, niye gelemiyorsun, neden çekiniyorsun. Ey tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet. Ben o tabanında kalanlara sesleniyorum. Şöyle ya da böyle yaptınız. Oralarda kalmaya devam ederseniz Hakkı'ın duvarına çatacak, çarpacaksınız.

* Bölücü Terör Örgütü inine girdik devam ediyoruz. FETÖ'nün de girdik devam ediyoruz. Kimse de kalkıp mağdur edebiyatı yapmasın. Bunlar mağdur değil. Benim şehidim 246 şehit. 2194 gazimiz var. Bunların etrafı yakınları mağdur. Onlar değil mi ki o gece neler yaptılar. Güneydoğu'da Doğu'da şehit olanlar onlar bizim yakınlarımız.

* Biz bu oyuna gelirsek torunlarımız evlatlarımız bize ne der? Bu oyuna gelmeyeceğiz. Devletlerin milletlerin hayatlarında değişimler yaşanır. İnişler çıkışlar olabilir. Bazı hadiseler bunların dönüm noktalarını oluşturur. 15 Temmuz Türkiye için dönüm noktasıdır.

* Suni bir modernleşme projesi içine hapsetmeye çalıştılar. Çağın gereklerine uygun hareket etmekte bir sıkıntımız yok. Biz milletimizi köklerinden koparıp bir elbise giydirme projesine karşı çıkıyoruz. Cumhuriyet bizim Cumhuriyetimizdir. Son 1 asırdaki en önemli kazanımızdır. Milletimiz yeni rejim için kendi varlığına yönelik saldırılara karşı çıkmıştır. Aşık Veysel Sivas'tan Ankara'yageldiğinde kıyafetinden dolayı almadılar. Sen çobansın dediler, sazı da devrin müzik projesine uygun olmadığından kırıldı. O Veysel ki şu muhteşem dörtlüğün sahibidir. Aldanma cahilin kuru lafına, kültürsüz insanın külü yalandır, hükmetse dünyanın her tarafına, arzusu hedefi yolu yalandır.

* Milletin öz evladı olmayı hakir görenlerin coğrafyamızda olması mümkün mü? Yıllarca bu ülkede kadınımız kızımızla uğraşmadılar mı? Eğitim haklarını elden aldılar. Cehalete mahkum etmek istediler. Bu prangaları biz kırdık. Egemenlik milletindir. Millete hakim olunmaz, efendilik olmaz, hizmetkarlık olur bunu böyle bilin. Kim bu millete hizmet etmişse milletimiz baştacı etmiştir. Menderes, Özal niçin hala saygıyla anılır. Erbakan, Türkeş gibi güzel anılır. Buradaki fark millete hizmet edenle, hakim olmaya çalışanlar arasında farktır. Millet 15 Temmuz'da milletine sahip çıktıysa bunun sebebi bellidir.

'15 TEMMUZ'DA DOSTUMUZU DÜŞMANIMIZI GÖRDÜK'

* O gece milletimiz kararlı bir duruş sergilemiştir. Darbecilerin ezana, bayrağa, Meclis ve Cumhurbaşkanı Külliyesi gibi sembolik alanlara saldırması bu sebeptendir. Ezandan seladan rahatsız olanlar var. Dün de vardı bugün de var bunu bilin. Onlar da bunun bedelini ödüyorlar.

* Onların bir hesabı var. Onlar zannediyorlardı ki helikopterler F16'lar her şeydir. Sen İstiklal Marşı'nı bilmiyor musun? Şimdi benim insanım benim milletim benim halkım benim kardeşim gövdesini siper etti mi etti, 16 saatte iş bitti mi bu milletle iftihar edilir. Bu millet zoru kolay kıldı. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Yola böyle devam edeceğiz. 2023, 2053 Türkiyesinin yoludur. Asırlık cendereden çıkış yoludur. 15 Temmuz'u ülke içinde ve dışında çok iyi anlatmalıyız. Dostumuzu düşmanımızı da görme imkanını bulduk. Artık bizim için ne diplomasinin sahteliği sahte övgülerin parıltısı bir şey ifade etmiyor. Biz bize yüreğini kimler açıyor bakıyoruz. Irak'ta Suriye'de sıkıntımız mı var, biz çözeceğiz. Terör örgütlerinin tepesine balyoz gibi ineceğiz. AB bize isteklerimizi vermiyor mı kendi işimize bakacağız. Ekonomide bizi zayıflatmaya mı çalışıyorlar hemen yeni pazarlar bakacağız. Hepsinin üzerine milletçe gideceğiz. Artık eski Türkiye yok. Bize çelme takan taş atan eksik olmayacak bu mücadeleyi hedeflerimize kilitlenerek yapacağız. Kazanacaksak, öleceksek adam gibi öleceğiz. Şehitlerimizi rahmetle yaadediyor. Cumhuriyet Bayramı'nımızı tebrik ediyorum. Tüm emeği geçenlerden şahsım milletim adına Allah razı olsun diyorum. İnşallah buradan işletici firmaya bereketli kazançlar diliyorum.

TBMM Başkanı Kahraman'ın konuşmasından notlar;

* Demiryolları yatırım yapılması gereken bir saha. Sizler eserlere eserler kattınız. Emek verenlerden Allah razı olsun. 15 Temmuz'da bir isyana giriştiler. Türkiye'nin ilerlemesini durdurmak istediler. Sizin meydanlara çağrınızla ülkemiz bir badireden kurtuldu. Bu tür bir durum başarılı olsaydı. Türkiye'ye böyle eserler kazandırılacak mıydı? Hayır. Türkiye dimdik ayakta oldu.

* Şehitler verdik. Onlar bu tür eserlerin devam etmesi için şehit oldular. Daha nice eserlere kavuşalım inşallah. Müteahhit firma, çalışanlar, bürokratları saygıyla takdirle selamlıyorum. 

Başbakan Yıldırım'ın açıklamasından notlar;

* Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümünde bilindiği gibi 29 Ekim 2013'te açılışını yaptığımız dünyanın en büyük en önemli Marmaray'ı milletimizin hizmetine sunduk.

* Hem söyledim büyük eserler İstanbul'a yapılıyor diye işte eser. Başkent'e kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Ankara sadece Türkiye'nin başkenti değil, Ankara YHT'lerin de başkenti olmaya başladı. Ankara'dan İstanbul, Konya'ya ve gelecekte Manisa'ya İzmir'e Kırıkkale'ye Yozgat'a Kayseri'ye Mersin Adana'ya ulaşacağız. Dantel gibi dokuya dokuya öre öre geliyoruz.

* Bu millete hizmet etmek ibadettir. Sizin bir prensibiniz var. Küresel krizi aşmanın yolu yatırım yapmak, hizmet üretmek büyük projeleri hayata geçirmektir. Türkiye'yi kriz teğet geçti. Büyük projeler birer birer hayata geçiriliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray ve yakın zamanda Avrasya Tüneli ile Asya'yı Avrupa ile birleştireceğiz.

* Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan indirdi. Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da trenleri geçiriyor. Cumhurbaşkanımız dedi ki laf değil, eser siyaseti yapacağız. Ülkeye millete hizmet yapacağız dedi. 14 yıl boyunca hep böyle yaptık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Havayolunu halkın yolu yaptık. Hızlı tren ile yurdu bir baştan bir başa donatıyoruz. Hızlı tren hattını hizmete aldığımızda coğrafyamızın dönüm noktalarından biri oldu. Eskişehir'den Ankara'ya Ankara'dan İstanbul'a seyahatlerin yüzde 72'si yüksek hızlı tren ile yapılıyor. Yüzde 66 vatandaşımız Konya Ankara hızlı tren hattını kullanıyor. Ankara İstanbul Konya Osmanlı'nın Selçuklu'nun başkentini hızlı tren hatlarıyla birleştirmiş olduk.

* 28,5 milyon vatandaşımız ziyaret etti. Modern Ankara tren garı 725 trilyon harcanarak bu hale geldi. Devletin kasasından para çıkmadı. Ankaralılara Türkiye'nin her tarafından gelen vatandaşlarımıza hizmet verecek. Değerli kardeşlerim burada her gün 150 bin kişi gelip geçecek. Ankara'nın yaşam merkezi haline gelecek. Seyahat edenler, bir yerden bir yere transfer edenler burada insanların buluştuğu görüştüğü bir mekan haline geldi.

* Hızlı trenlerimiz büyümeye devam ettikçe eserler de büyümeye devam edecek. Ülkemize milletimize hayırlı uğurlu olsun. Çalışan çabalayan gayret eden Süleyman Karaman ve demir yolları ekiplerine de teşekkür ediyorum. Ahmet Arslan ve ekibine de teşekkür ediyorum.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber