Çumra Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası Başladı

Çumra Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası Başladı

Konya Şeker, 2023-2024 pancar alım kampanyasını, Türkiye'nin en büyük tesisi olan Çumra Şeker Fabrikası'nda düzenlenen açılış töreniyle başlattı.

Konya Şeker, 2023-2024 pancar alım kampanyasını, Türkiye'nin en büyük tesisi olan Çumra Şeker Fabrikası'nda düzenlenen açılış töreniyle başlattı.

Çumra Şeker'in 20. Şeker Pancarı Alım Kampanyası töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış töreni Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Törende konuşan PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu kampanya döneminin hayırlı olmasını dileyerek, "20 yıl önce 18 kişilik kurucu heyet olarak buradaydık. O gün yaşadığımız heyecanı bugün de aynı coşku ile yaşıyorum. Bence dünya rekoru sayılabilecek bir zamanda bitirilen bir fabrikadayız. Türkiye'nin en büyük ve en modern şeker fabrikasında bugün 20. Pancar Alım Kampanya'mızı açıyoruz. Çumra Şeker fikrinin ortaya atılmasında ve bu hayalin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Recep Konuk olmak üzere tüm kurucu üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu süreçte hayatını kaybetmiş yol arkadaşlarımız var, onlara da Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Konya Ovası'nın pancarın kalesi olduğunu vurgulayan Ramazan Erkoyuncu, "Geçen yıl pancar fiyatları bin 400, bin 450 civarında kalmasına rağmen yüzde 15 daha fazla pancar üretildi. Haliyle şeker üretimimiz de artmıştı. Önümüzdeki yıl Çumra Şeker'in kapasitesinin artırılması gündemimizde. 17 bin ton olan günlük işleme kapasitesini, 20 bin, 22 bin tonlara çıkarma planımız var. Cihanbeyli-Altınekin bölgesine kurulacak fabrikamızın da kapasitesi 14 bin ton olacak. Dolasıyla gelecek yıllarda Konya Şeker'in kotasının artması gerekecek. Bu konuda ilgili kurumlarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Pancar fiyatlarının da kısa zamanda açıklanmasını bekliyoruz. Bu konuda yoğun çalışma ve girişimlerimiz var. İnşallah hayal kırıklığı yaşamayacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"Çumra'da pancarın geleceği parlak"

Çumra Şeker Fabrikası alanında toplam 3 bine yakın personel çalıştığını hatırlatan Başkan Erkoyuncu, "Çumra kabuğuna sığmayan bir ilçemiz. Sanayisi, turizmi ve tarımıyla gelişiyor. Bu büyümede ve gelişmede fabrikamızın da büyük katkısı ve etkisi var. Çumra Belediye Başkanımız Recep Candan'a da Çumralı çiftçilerimize de teşekkür ediyorum. Pancarın geleceği parlak, Çumra'da pancarın geleceği çok daha parlak. Şeker sektörünün merkezi olma yolunda ilerleyen bir bölgeye sahibiz. Pancar, şeker, gıda ve tarım bizim önceliklerimiz. İnşallah, istikbalde bu potansiyeller artacak ve hep birlikte daha da büyüyeceğiz. Bu vesileyle 20. Pancar Alım Kampanya'mızın Çumra'mıza, ülkemize, şehrimize, çiftçimize, esnafımıza ve hepimize hayırlı olmasını dilerim" diye konuştu.

Konuşma sonrasında, fabrikaya ilk şeker pancarını getiren çiftçiler arasından kura çekimi ile belirlenen 3 çiftçiye protokol tarafından hediyeler verildi ve açılış merasimine geçildi. Kantar başında dua edilerek, 2023-2024 kampanya döneminin açılışı yapıldı. Açılış sonrasında aynı zamanda kendisi de bir çiftçi olan Erkoyuncu, çiftçiler adına pancarı kantara teslim etti. Erkoyuncu ve yönetim kurulu üyeleri, pancar polar ve analiz ölçüm merkezini de ziyaret ederek, buradaki ilk ölçümleri gözlemledi.

2023-2024 kampanya döneminde alımı gerçekleştirilecek olan pancarın tamamına yakınının fire-polar analizi üreticilerin pancar teslimi sırasında gelişmiş ekipmanlarla yapılacak. Günlük pancar işleme kapasitesi 17 bin ton olan Çumra Şeker Fabrikası'nda, 7 gün 24 saat pancar alımları devam edecek. Bantlardan ilk şeker ise 20 Eylül 2023 tarihinde akacak. Bu yıl kampanya süresinin ise 149 gün olması planlanıyor.

Törene, PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu'nun yanı sıra Çumra İlçe Belediye Başkanı Recep Candan, İlçe Jandarma Komutanı Musa Ceylan, İlçe Müftüsü Ali Abay, İlçe Emniyet Müdürü Muhammed Tayfun Girgin, Çumra Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karadağ, kooperatif yönetim kurulu üyeleri Ramazan Turan, Zafer Bülbül, Selçuk Koçyiğit, Celal Balcı, Çumra Şeker Fabrikası'nın kurucu üyeleri, ilk hasat pancarını getiren üreticiler, bölge çiftçileri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin yöneticileri ile çalışanlar katıldı.

Çumra Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası Başladı

Çumra Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası Başladı

Çumra Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası Başladı

Çumra Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası Başladı

İlgili Haberler

Kaynak:Konya Haberleri

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber