Dikim Sezonunda Çalışmalar Tamamlanacak

Dikim Sezonunda Çalışmalar Tamamlanacak

Karaman'da bir gurup köylünün yaylalarına fidan dikilmesine karşı gelindi yönünde çıkan haber üzerine Orman İşletme Müdürlüğü'nden yazılı bir açıklama yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Orman İşletme Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Üçkuyu ve Kisecik köyleri orman sınırları içerisinde kalan ilgili alanda ilk olarak 2012 yılında çalışmalara başlanılmış, akabinde 2013 yılına kadar tesis çalışmaları ve (Arazi hazırlığı ve fidan dikimi) devam etmiştir.

Alan, mülkiyeti hazineye ait vasfı orman olan Üçkuyu köyü sınırlarında 101 ada 1 numaralı orman parseli ile Kisecik köyü orman sınırlarında bulunan 362 ada 1 numaralı orman parseli içerisinde gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışması Ortaoba köyü orman kadastro ve mülki sınırları içerisine girmemektedir.

Sahanın tamamında başarısızlık görülmüş, kısmen tamamlama çalışmalarıyla başarı arttırılmaya çalışılsa da Yılkı atlarının baskısına engel olunamadığından bir başarı elde edilememiştir. Sahada toprağın oturmuş olduğundan makineli toprak işleme ile yeniden fidan dikimi ve takviyeli dikenli tel çit ihata ile koruma probleminin çözülmesi sonucunda başarının arttırılması hedeflenmiştir.

Arazi hazırlığı çalışmaları yapılmış olan sahanın eğiminin yüksek olması ve mevcut diri örtünün az olması nedeniyle yer yer oyuntu erozyonu görüldüğü tespit edilmiştir. Yapılacak olan çalışmalarla erozyonun önlenmesi, iklim, su rejiminin düzenlenmesi, toprak koruma, yeşil dokunun arttırılması ve doğal dengenin sağlanabilmesi amacıyla ağaçlandırma sahasında revizyon yapılmasının gerekliliği hasıl olmuştur.

Eski hali ile 180 ha olan proje sahasının 95,09 ha'lık alanında çalışma yapılmış olup civar köylerde yaşayan, hayvancılıkla geçimini sağlayan halkın mağdur olmaması için 84,91 ha alan hayvanların gerekli geçiş güzergahı için bırakılmıştır. 30.11.2016 Çarşamba günü Ortaoba köylüleriyle yaşanan problem ve dikim çalışmaları hazırlığı için fidan naklini yapan kamyonun hava şartları nedeniyle araziye çıkamaması sebebiyle fidan nakli yapılamamış, hava şartlarının uygun olması durumunda dikim sezonunda çalışmalar tamamlanacaktır" denildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber