HOKAF'tan Sohbet Toplantısı

HOKAF'tan Sohbet Toplantısı

Kısa adı Hokaf olan Hollanda Karamanlılar Federasyonu, kuruluşunun üçüncü yılını basın mensuplarıyla organize edilen bir sohbet toplantısında değerlendirdi.

Rotterdam Meent Simit Sarayı’nda tertip edilen ulusal ve yerel yayın yapan medya temsilcilerinin katıldığı programda, Hokaf’ın faaliyet ve projeleri anlatıldı.
Programda Hokaf Başkanı Mustafa Duyar, Hokaf’ın ilk temellerini atan Nusret Öksüz, Mehmet Tütüncü ve Uğur Şen’e ayrı ayrı teşekkür etti. Duyar, Hokaf’ın amacı, vizyonu ve misyonu hakkında kısa bir de konuşma yaptı.
Programın devamında daha sonra Hokaf Başkan Yardımcısı İlhami Gülmüş söz aldı.
Gülmüş şöyle konuştu: “Karamanlılar olarak Hollanda’da, kurumsallaşma çalışmasını 1998 senesinde Hollanda Karamanlılar Vakfı (Hokav) olarak yaptık. O yıllarda bazı Karaman sevdalısı hemşerilerimizin öncülüğünde temelleri atılan federasyonumuz, Ocak 2015 senesinde daha farklı bir yapıya kavuştu ve bu tarihten sonra vakıf değil federasyon olarak çalışmalarına start verdi. Bünyesinde resmi statüye sahip 12 köy derneği bulunan federasyonumuz, Hollanda’da en fazla tabanı olan Türk sivil toplum kuruluşudur. Hokaf’ın amacı, Hollanda’da yaşayan Karamanlı hemşerilerimizi buluşturup, kültür ve ananelerini yaşamalarına yardımcı olmaktır. Misyonumuz, dil, din ve kültür ekseninde neslimize geleceğimize hizmet etmektir. Federasyonumuz, gücünü köy derneklerinden alan şeffaf, demokratik, dostluk ve hemşericilik bağlarını güçlendiren bir oluşumdur.”
Hokaf Genel Sekreteri Ayhan Tonca da programın sonunda Hollanda Türk toplumuna seçime katılım çağrısı yaptı.

Hokaf’ın bugüne kadar yaptığı bazı faaliyetler şöyle sıralandı:


Federasyonun resmi açılısı, Karaman Tren Garına 50. yıl göçmen anıtının dikilmesi, Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir’in, dününü unutma ki yarına hakkın olsun konferansı, İftar programları, işadamlarıyla toplantılar, yeni yıl resepsiyonu (Europalia), Schiedam kentinde Çanakkale ruhu programı, Hokaf köyler arası futbol turnuvası, Çocuklar gülsün yârdim kampanyası, arabaşı programları vs.
Yapılması planlanan faaliyetler ise şöyle:
Her ay in ilk pazar günü yönetim toplantısı, 3 ayda bir köy dernekleriyle ihtiyaca binaen toplantı, Mayıs ayında ‘Avrupa 1. Türk Dil Bayramı’ programı, köyler arası 2. futbol turnuvası, iftar programı, Kelebek çocuklar yardım kampanyası, engelli araç kampanyası vs.

Hokaf Yönetim Kurulu:


Başkan: Mustafa Duyar, Başkan Yardımcıları: İlhami Gülmüş, Hasan Güzel, Gülseren Kuş, Genel Sekreter: Ayhan Tonca, Sekreter: Ülkü Şen, Muhasip: Abdullah Arlı, Basın ve Halkla İlişkiler: Mehmet Ali Topcu, İşadamları Komisyon Başkanı: Adem Güneş, Kadın Kolları Başkanı: Safiye Baytekin, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı: Havva Naz Kara, Gençlik Başkanı: Ramazan Büyükçelik, Eğitim Kültür: Ali Kondu, üyeler: Recep Boylu, Erkan Özçelik

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber