İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği İçin Karaman'dalar

İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği İçin Karaman'dalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl ve beraberindeki heyet, istihdam destekleri için Anadolu turunda

İŞKUR İl Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında Genel Müdür Akyıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılı için ilan ettiği Milli Seferberlik kapsamında, Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı başlatıldığını ve bu program kapsamında Mayıs ayı itibariyle 1 milyon gibi bir istihdam artışı sağlandığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu tarafından 6 Ocak 2017 tarihinde Konya'dan başlatılan bu seferberliğin ilk periyodunun başlığı istihdam seferberliği olarak belirlendiğini ve Bakanlığın bürokratlarının 81 ilimizin tamamını 3 ay gibi kısa bir sürede 2 kez ziyaret ederek sosyal taraflarla ve vatandaşlarla bir araya geldiğini ifade eden Akyıl,  “Bakanlığımızca sağlanan istihdam teşvikleri ve Bakanlığımızın diğer faaliyetleri taraflara anlatılmış ve talepler alınmıştır. Üst düzey bürokratlarımız dışında Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye iş Kurumu İl Müdürlerimiz ve ekipleri de bu seferberlik kapsamında işveren, işçi, emekli, Şehit ve Gazi aileleri ile engelli vatandaşlarımızı ziyaret ederek Bakanlığımız ve hükümetimizden beklentilerini dinlemişlerdir. 81 ilimizden toplanan talepler rapor haline getirilerek, çalışma hayatının temel ihtiyaçları tespit edilmiştir. İstihdam Seferberliği başlıklı bu ilk periyodun ardından ise 13 Mayıs 2017_ tarihinde İstanbul 3. Havaalanı İnşaatında Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından 2. periyodun startı verilmiştir. 2. Periyodun başlığı olan "iş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği" kamuoyuna duyurulmuş ve konunun tarafları olan STK ve kamu kurumlan temsilcilerinin katılımıyla hedef sıfır deklarasyonu imza altına alınmıştır.

Bu kapsamda; iş sağlığı ve güvenliği alanında, ölümlü iş kazalarının önüne geçilebilmesi, sahadaki uygulamaların analiz edilerek sektöre özgü strateji geliştirilebilmesi ve farklı sektörlerde yaşanan olumlu gelişmelerin yaygınlaştırılması amacıyla, büyük şehirlerden başlayarak 81 ilimizde Bakanlık yöneticilerimizin başkanlığında ziyaretler gerçekleştirilecektir. Modern iş sağlığı ve güvenliği yaklaşımında önleyici ve sürekli iyileşmeye odaklı bir yapılanma söz konusudur. Bu anlayışı hayata geçirmek için öne çıkan ve vazgeçilmez olan husus ise güvenlik kültürüdür. Bakanlığımız, iş sağlığı ve güvenliğinin eğitime aktarılması sürecinde, mesleki eğitimin öneminin yanında, okul öncesinden başlayarak tüm iş yaşamını içine alan yaşam boyu öğrenmeyi hedeflemektedir.

Çocuklara, gençlere ve çalışanlara, tehlike ve riskleri önleme eğitimleri verilirken sağlık ve güvenlik ile ilgili tavır ve davranışlar öğretilecek ve bunun neticesinde yaşamın her safhasında özellikle de iş yerlerinde sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi sağlanacaktır.

Gerçekleştirilecek ziyaretlere, ilgili il sınırları içerisinde inşaat sektörü başta olmak üzere belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işveren ve çalışan temsilcileri ile belediye ve kamuda sektöre ilişkin faaliyet ve denetimlerde görev alan birimlerin yöneticilerinin katılımı sağlanacaktır. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının istenen seviyeye getirilebilmesi ancak işveren, çalışan, uzman, profesyonel, STK, kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere ilgili tüm tarafların konuya karşı hassasiyet gösterip bu hayati konuyu sahiplenmeleriyle mümkün olacaktır. Sağlıklı ve güvenli bir gelecek adına başlatılan seferberlik programıyla; iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin toplumsal düzeyde bilinç ve farkındalık oluşturulacak, tarafların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaştıkları sorunlara yönelik çözümler geliştirilecektir” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber
Önceki ve Sonraki Haberler