Karaman İtfaiye Müdürlüğüne  İki Yeni Araç

Karaman İtfaiye Müdürlüğüne İki Yeni Araç

Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, yangınlara daha hızlı ve daha etkin müdahale edebilmek için tam donanımlı iki adet itfaiye aracı aldı.

Karama Belediyesi’ne bağlı itfaiye Müdürlüğü, bünyesine iki yeni araç daha katarak filosunu güçlendirdi. İtfaiye Müdürlüğü, satın alınan yeni araçları 15 Temmuz Aktekke Kent Meydanı’nda halka tanıttı. Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan da, Başkan Yardımcıları Hacı Osman Ünüvar ve Abdullah Bağırgan ile birlikte araçları inceleyerek İtfaiye Müdürü İsa Kayhan’dan araçların teknik donanımları hakkında bilgi aldı.

Karaman Belediyesi olarak her alanı güçlendirmek istediklerini ve bunun kendilerine bir sorumluluk olarak gördüklerini ifade eden Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, itfaiyeye de tam donanımlı iki adet araç kazandırdıklarını söyledi. Her iki aracın da farklı özellikleri olduğunu, olası yangınlara anında ve etkin müdahale edebileceklerini belirten Başkan Çalışkan: “Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumak, olası yangınları ve kazaları en az zararla atlatabilmek için filomuza son teknoloji ürünü iki yeni araç daha kazandırdık.

Merdivenli aracın özelliği; 25 saniyede kurulabilen, 32 metre yüksekliğinde merdivenli, merdivenin son 3 metresindeki kırılımı ile 10 katlı bir binanın çatının görünmeyen iç noktalarına müdahale edebilme özellikli, olay yerinde personele ve mahsur kalan vatandaşa yaşamsal oksijen verebilme özelliğine sahip tam donanımlı bir kurtarma aracıdır.

Öncü itfaiye aracı ise; 4 ton su kapasiteli olup, önden, arkadan ve yanlardan su verme, aynı zamanda yine araç önünde ve çatısındaki monitör aracılığıyla farklı noktalara su alma, perdeleme ve şemsiyeleme özelliğine sahiptir. Araç üzerinde bulunan son teknoloji Cafs sistemi ile köpük verme, 1 litrelik bir köpük ile 30 metreküp alanı köpük ile kaplayabilme özelliğine sahiptir. Yine araç üzerinde bulunan jeneratör aracılığıyla elektriğin bulunmadığı olay yerlerinde duman tahliyesi yapıp, kesici, delici araçları çalıştırabilme ve kurtarma yastıklarını şişirme özelliğinde son teknoloji bir itfaiye aracıdır.

Ümit ederiz kentimizin hiçbir yerinde yangın çıkmaz. Araç parkımızı imkânlarımız doğrultusunda yenilemeye gayret edeceğiz” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber