Karaman TSO Üye Kayıtlarının Güncelleştirilmesi

Karaman TSO Üye Kayıtlarının Güncelleştirilmesi

Karaman TSO'dan Vergi Mükellefiyetinin Kontrolü Üye Kayıtlarının Güncelleştirilmesine ilişki Yazılı Açıklama Yapıldı.

Yapılan Açıklamada;

"Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince üyelerin, vergi mükellefiyetlerine ilişkin Odamız kayıtlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Üyelerimizi vergi mükellefiyetlerine ilişkin Odamız kayıtlarını kontrol etmeye davet ediyoruz. 

Odamız Organ Seçimlerinin, 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu ve uyarınca çıkartılan yönetmelikler kapsamında, “seçme ve seçilme” yeterliliğinin bir şartı da ticari ve sınai kazançlardan dolayı Gelir veya Kurumlar Vergisi Mükellefiyeti bulunmasıdır. Kayıtlarımızda, bağlı bulunduğu vergi dairesinin adı ve vergi hesap numarası bulunmayan üyeler, Odamızca düzenlenecek seçmen listelerinde yer almayacak, dolayısıyla oy kullanma ve seçilebilme haklarını kaybetmiş olacaklardır.

Üye kayıtlarının güncellenmesi ile ilgili işlem neticesinde üyelerimizin herhangi bir hak kaybına uğramaması için tüm üyelerimizin adres ve durumlarını bildirmeleri ve Oda aidat borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Üyelerimizin vergi mükellefiyetlerine ilişkin Oda kayıtlarını kontrol etmeleri önem arz etmektedir.

Bu nedenle, üyelerimiz Odamıza gelerek üyelik bilgileri ile vergi dairesi ve numaralarını sorgulayabilirler. Hatalı kayıtların düzeltilmesini veya eksik kayıtların tamamlanmasını istemeleri gerekmektedir. Vergi kayıt durumlarının kontrol edilmesi ve doğru bilgilerin kayıtlarımıza geçirilmesinin sağlanması amacıyla; üyelerimizin en geç 30 Eylül 2017tarihine kadar hafta içi her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında Odamız Bilgi İşlem Birimine yazılı veya sözlü olarak vergi levhaları ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Üyelerimiz 0338 213 10 21 nolu telefonu arayarak gereken bilgileri alabilirler. Mevzuat gereği süresinde başvurulmaması nedeniyle kayıtların düzeltilememesi halinde üyelerimiz Oda kayıtlarında bulunan vergi daire ve numaralarının doğruluğunu kabul etmiş sayılacaklardır. 

Aidat borçlarının ödenmemesi nedeniyle üyeliği askıya alınanlardan, aidat borçlarının tamamını ödeyenlerin üyeliği askıdan indirilir ve bu üyelerin isimleri meslek grupları ve seçmen listelerine dahil edilerek aidat tahakkukları yeniden başlatılır. 

Adres ve durumunun tespit edilememesi nedeniyle üyeliği askıya alınanlardan, adres ve durumlarını bildirenlerin üyeliği askıdan indirilir ve bu üyelerin isimleri meslek gruplarına dahil edilerek aidat tahakkukları yeniden başlatılır. Ancak bunlar, aidat borçlarının tamamını ödemedikçe seçmen listelerine dâhil edilmez. 
Üyelerimizin anılan tarihe kadar kayıtlarında güncelleme yaptırmaları önem arz etmektedir.

Daha sonraki düzeltme ve itiraz talepleri, listelerin Hakim tarafından onaylanarak askıya çıkarılacağı üç gün süresince, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına yapılabilecektir. 
Üyelerimize önemle duyurulur." denildi.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber