Karaman Valisi Fahri Meral'den Ahilik Kültürü Haftası Mesajı

Karaman Valisi Fahri Meral'den Ahilik Kültürü Haftası Mesajı

Karaman valisi Meral,Ahilik haftası nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Vali Meral yayınladığı kutlama mesajında; “Ahilik, 13. yüzyılın ilk yarısından 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu'da, Balkanlarda ve Kırım'da yaşamış olan Türk Halkının sanat ve meslek alanında yetişmelerini, ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan bir kuruluşun adıdır.

Milletimiz, kendisini asırlar boyunca hoşgörü ve barış içinde yaşatacak yapıları kurma başarısını göstermiş bir millettir. Bu yapıların en önemlilerinden biri de, hiç şüphe yoktur ki, yüzyıllar boyunca varlığını koruyan, gücünü ve etkinliğini geniş bir coğrafyada devam ettiren Ahilik geleneğidir.

Ahilik teşkilatının medeniyetimizin gelişmesinde, kültür, sanat ve ticaret hayatının zenginleşmesinde, çalışma hayatında ahlaki değerlerin yerleşmesinde büyük rolü bulunmaktadır.  

Ahilik, bir taraftan sosyal barışın sağlanmasına hizmet ederken, diğer taraftan mesleki ilkeler etrafında şekillenen dayanışma gücüyle toplumumuzun ve devletimizin ayakta kalmasına yardımcı olmuştur.

Ahilik kurumu, sorumluluğu, dürüstlüğü, doğruluğu, ahlaki değerlere bağlılığı, iş ahlakını, yardımlaşmayı, dayanışmayı temel alan felsefesiyle, devlet ve toplum hayatını derinden etkilemiştir.

İş hayatında başarıyı, eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına dayandıran; haksızlığa, yolsuzluğa, cahilliğe karşı çıkan Ahiliğin, çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir.

Bu vesileyle, bu topraklarda barış ve huzurun hakim kılınmasında önemli rolü bulunan Ahilik geleneğinin yaşatılmasına dönük gayretleri takdirle karşıladığımı ifade ediyor, Ahilik Kültür Haftası kutlamalarının gerek Ahi Evran-ı Veli'nin hatırasının yadedilmesi, gerek değerlerimizin korunması ve geleceğe taşınması bakımından büyük önem taşıdığına inanıyorum.

30. Ahilik Kültür Haftası'nda Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle anıyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm Karamanlı hemşehrilerime sevgilerimi ve en iyi dileklerimi iletiyorum” dedi.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber