1. HABERLER

  2. KARAMAN

  3. Karaman'da 2019 Yılında 2770 Gıda Denetimi Gerçekleşti

Karaman'da 2019 Yılında 2770 Gıda Denetimi Gerçekleşti

Kurban Bayramı öncesi denetimler devam edecek.

A+A-

Karaman'da 1128'i satış yeri, 924'ü toplu tüketim yeri ve 453'ü üretim yeri olmak üzere toplamda 2505 adet gıda işletmesi bulunmakta.  

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında Karaman İl Tarım Orman Müdürlüğü toplam 32 kişilik bir ekiple 2019 yılı içerisinde 2770 gıda denetimi gerçekleştirmiş ve 36 gıda işletmesine toplamda 276 280 TL idari para cezası kesti.

Kasaplık hayvanlardan elde dilen ürünlerde gıda güvenliği, hayvanların mezbahadaki kesimi, et ve et ürünlerinin muhafazası, işlenmesi ve üretimi ile paketlenmesini kapsamakta.

Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için,  üretim,  işleme,  ambalajlama, depolama ve dağıtım gibi tüm aşamalarda gıda güvenliği kurallarına uyulması gerekmektedir. 5996 sayılı Kanunun ve İlgili yönetmeliklerde yer alan hükümler çerçevesinde kesim öncesi ve sonrası muayenesi yapılmayan (sağlık işareti olmayan) etler güvenilir olmayan gıda olarak değerlendirilmekte olup, bu etler bozulma olsun ya da olmasın BSE; kuduz vb. zoonoz hastalıklar açısından insan sağlığı için büyük bir risk taşımakta ve kesinlikle tüketilmemesi gerekmekte.

Bu kapsamda Karaman İl Tarım Orman Müdürlüğü Karaman'da yaklaşan Kurban Bayramı döneminde kurban etlerinin parçalanması, muhafazası ve kıyma hazırlama işleminde artacak yoğunluk nedeniyle hijyen koşullarının sağlanması ve sürdürülmesinde gelişebilecek olumsuzlukların kontrol altına alınmasını yönelik olarak; İlimizde kasap konusunda faaliyet gösteren 34'ü il merkezinde olmak üzere toplam 50 adet gıda işletmesini kapsayan denetimlerimiz titizlikle devam etmekte.

Karaman'da sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda gıda üretimine/satışına kesinlikle müsaade edilmeyecektir,  " En iyi denetçi tüketicinin kendisidir" anlayışıyla tüketicilerin gıda satın alırken açıkta satılan, üreticisi ve markası belli olmayan, etiketinde onay veya kayıt numarası olmayan firmalara ait ürünleri satın almamaları; ürünlerin son tüketim tarihleri ile ambalajlarının sağlam olup olmadıklarını kontrol ederek almaları gerekmektedir. Karaman'da daha başarılı ve etkin bir denetim için vatandaşlarımız gördükleri tüm olumsuzlukları adres belirterek, 7 gün 24 saat Alo Gıda 174 hattına bildirebilirler.

as123456.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.