Karaman'da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Karaman'da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyetimizin İlanının 93. Yıldönümü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı.

Kutlamalar, 29 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 09.30'da Süleyman Tapsız'ın Valilik Makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Tebrikat töreninin ardından program daha sonra Aktekke Kent Meydanı’nda devam etti.
 
29 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 10.00'da Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlamalarda, Vali Sayın Süleyman Tapsız, beraberinde Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ile birlikte halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Vali Tapsız yaptığı konuşmada; Saygıdeğer Karamanlı Hemşerilerim,Bugün, Cumhuriyetimizin, ilan edilişinin 93. yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içerisinde kutluyoruz.
 
Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyet değerlerimiz etrafında her geçen gün daha güçlü bir şekilde kenetleniyor ve daha üretken, daha müreffeh bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz.
 
Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının yani istisnasız 80 milyonun Cumhuriyetidir, 80 milyonun her bir ferdi istisnasız bu Cumhuriyetin öz evladıdır, bu Cumhuriyetin eşit derecede sahibidir.
 
Kurulduğu ilk gün olduğu gibi bugün de dünyanın her yerindeki mazlumlar, mağdurlar ve muhtaçlar için yegâne umut olma özelliğini en güçlü şekilde koruyan, umutlara karşılık bulmanın asil mücadelesini veren bir Cumhuriyetimiz var.
 
Barış ve kardeşliğin sesini daha da yükselttiğimiz bugünlerde daima hatırlayacağımız aziz şehitlerimizin acılarını, kahraman gazilerimizin fedakârlıklarını da yüreğimizde ayrıca hissediyor, bu kahramanlıkların neticesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşayacağını biliyoruz.
 
Bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede duran bir yapıya kavuşmuş, yani kendi özüyle, ruhuyla gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur.
 
Devlet ile millet, cumhur ile cumhuriyet bugün daha büyük bir muhabbetle kucaklaşmış eski acılar, kırgınlıklar, dargınlıklar tedavi ve telafi yoluna girmiştir. İşte bu dayanışma ve kardeşlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi sürdüreceğiz.
 
Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında ülkemiz, ekonomik, siyasi ve askeri olarak dünyanın en büyük ülkeleri arasında olacaktır. Tabi ki bu hep birlikte çalışmakla, birliğimizi ve dirliğimizi bozmak isteyenlere karşı dimdik durmakla mümkün olacaktır.
 
Saygıdeğer Hemşerilerim,Ülkemiz 15 Temmuz akşamı tarihinin en kritik günlerinden birini yaşamıştır.Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış asker üniforması giymiş bir kısım silahlı teröristler aracılığıyla alçak bir darbe girişimi başlatılmıştır.
 
Aziz milletimizin kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkan asil duruşu,Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, hükümetimizin demokrasiye sahip çıkmadaki tereddütsüz kararlılığı sayesinde, darbe girişiminde bulunan bu ihanet çetesi kısa zamanda püskürtülmüş, darbeciler müstahak oldukları cezalara çarptırılmak üzere adalete teslim edilmişlerdir.
 
15 Temmuz gecesinde yaşanan hadiseler Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, tüm ülkede olduğu gibi Karaman’da da ilk günden bugüne kadar; Hiçbir siyasi görüş ve düşünce ayrımı yapmaksızın; Gencinden yaşlısına, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar, yediden yetmişe kadar milletimizin tüm fertleri darbeciler karşısında tek vücut – tek yürek olarak demokrasi nöbeti tutarak duruşunu ortaya koymuştur.
 
Siz Değerli Karamanlı Hemşerilerim, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak, sokakları meydanları doldurdunuz, meydanları darbecilere bırakmadınız. Kendisini bu vatanın bir evladı, bu milletin bir ferdi olarak hisseden herkes darbe girişiminin karşısında yer almıştır.
 
Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında toplanan on binlerce Karamanlı, ülkemizi ve milletimizi bölmek ve parçalamak isteyen bu hainlere,
 
Devletiyle milletiyle kenetlenerek; Milletvekillerimizle, Belediye Başkanımızla, Siyasi Partilerimizin Temsilcileriyle, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Temsilcileriyle, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Temsilcileriyle, Basınımızın Temsilcileriyle, kısaca bütün halkımız…
 
Bu meydana inerek Bayrağına, Ezanına, Vatanına, Demokrasiye ve Milli İradeye sahip çıktınız, Demokrasiden ve Milli İrade’ den yana çok net bir tavır ortaya koydunuz. Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergilediniz.Sizlere teşekkür ediyorum.
 
Değerli Karamanlı Hemşerilerim,Tarih boyunca, hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı durmuş, kanı, canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir.
 
Bu özelliğiyle hem esaret yüzü görmemiş, hem yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuş, hem de diğer mazlum milletlerin umudu olmuştur.
 
Saygıdeğer Karamanlı Hemşerilerim, Sevgili Gençler, Sevgili Çocuklar,15 Temmuz darbe girişimi 246 şehidimizin mübarek kanları, 2194 gazimizin de fedakârlıkları sayesinde engellenmiştir. Ülkemizi kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen hiçbir güç, bugüne kadar başarılı olamamıştır ve olamayacaktır.Bu ülkenin en büyük sermayesi; karakteri sağlam, özgür düşünebilen, tarih ve kimlik bilinci yüksek, özgüven sahibi gençleridir.Ben geleceğimizi emanet ettiğimiz siz değerli gençlerimizin bu özgüvenle ve sorumluluk bilinciyle hareket edeceğinize inanıyorum.
Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış kahraman bir milletin evlatları olarak istiklalimizin ve birliğimizin teminatı olan “TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN ve TEK DEVLET” ilkesine sıkı sıkıya sarılacak, ülkemizi daha müreffeh ve daha güçlü yarınlara hazırlayacaksınız.
 
Değerli Mesai Arkadaşlarım, Değerli Karamanlı Hemşerilerim,Bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına 15 Temmuz Gecesibir kere daha şahit oldu. Aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun.
 
Demokrasimize, ülkemizin birlik ve bütünlüğümüze yapılan bu darbe girişimine karşın, onurlu ve vakarlı bir duruş sergileyerek demokrasiden yana tavrını koyan yediden yetmişe, tüm Karamanlı hemşerilerime minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
 
Bu hainlere karşı, ülkemizin birlik ve bütünlüğünün sağlanması ve demokrasi mücadelesinde şehit düşen güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, Gazilerimize de Allah’tan acil şifalar diliyorum.
 
Bu tarihi gün dolayısıyla, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen, daima hatırlayacağımız İstiklâl Mücadelemizin gazi ve şehitlerine minnet ve şükranlarımızı sunuyor, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
 
Bu duygularla Siz Saygıdeğer Karamanlı Hemşerilerimin, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selâmlıyorum." dedi.
 
Kutlama programı halk oyunları ekibinin gösteri sunması ve öğrenciler tarafından günün anlam önemini belirten şiirlerin okunmasıyla devam etti.
 
Aktekke Meydanı’ndaki kutlama programı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, kompozisyon, şiir ve spor müsabakalarında dereceye girenlere öğrencilere Vali Tapsız, Milletvekili Dr. Recep Şeker ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan tarafından ödüllerinin verilmesiyle ve anaokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları serginin gezilmesi ile sona erdi.

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber