Karaman'da Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Yapıldı

Karaman'da Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ego Spor İzcilik Kulübü liderlerinden Zekeriya Asiler ve izciler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık’ı makamında ziyaret etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ego Spor İzcilik Kulübü Türkiye genelinde ata sporu geleneksel Türk okçuluğunun tanıtımlarına devam ediyor. Karaman ziyaretinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık’ı makamında ziyaret eden Ego Spor İzcilik Kulübü liderlerinden Zekeriya Asiler ve izciler, faaliyetleri ve projeleri hakkında İl Müdürü Kısacık’a bilgi verdi. Ego Spor Kulübü izcileri ayrıca geleneksel Türk okçuluğunun tanıtımını yaparak, tanıtım talim atışları yaptı.

Karaman’da geleneksel Türk okçuluğu canlandırmak istediklerini belirten Asiler, “ Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık’ın bizleri arayarak Karaman’da ata sporu geleneksel Türk okçuluğunu canlı tutmak istediklerini belirtmesi üzerine Karaman’a gelerek ata sporumuz geleneksel Türk okçuluğumuzun tanıtımını yaptık. Karaman’dan böyle bir talebin gelmesi bizleri de gerçek anlamda heyecanlandırdı. Çünkü bu işin manevi yönü de var. Ecdadımızın bu yapmış oldukları çalışmaları gençlerimize tanıtarak zinde ve dinamik durmalarını sağlamak görevimiz olduğunu düşünüyorum. Ecdadımız okçuluğu aynı zamanda talim yaptırırken dikkat dağınıklığı olan çocuklarımızın tedavisinde kullanmışlar. Bizlerde Karaman’ımıza ata sporumuz olan geleneksel okçuluğun temelini atmak için buradayız. İnşallah elimizden geldiği kadar desteğimizi de vereceğiz. Hafta için olsun hafta sonu olsun bu güzel ilimizde Alplerimizi yetiştirmeyi düşünüyoruz. Yetiştirdiğimiz Alplerimizde Karaman’da bu işi devam ettirerek birçok Alp’in yetişmesini sağlayacak. Biz bu faaliyetlerin gençlerimiz için gerçek anlamda çok faydalı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu sporun öncelikle kültürel bir miras olduğunu belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık ise,” Karaman’da kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel sporlarımızı gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Binlerce yıl ecdadımız, dedelerimiz, atalarımız bu sporu yapmışlar. Biz de istiyoruz ki okçuluk Karaman’da her yere yayılsın. Umuyoruz ki bölgenin gençleri de bundan istifade eder, kendini geliştirir, Türk sporuna yeni okçular, yeni rekortmenler yetişir”dedi.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber