Karaman'da Gençleri Spora Yöneltmek İçin Protokol İmzalandı

Karaman'da Gençleri Spora Yöneltmek İçin Protokol İmzalandı

Karaman Lisesi’nin “Hi! Great Home SchooL” isimli Erasmus+ projesi kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında Karaman Lisesi öğrencilerine, yüzme, bilardo, judo, teakwando, masa tenisi, bağlama, gitar, diksiyon, wushu, muay thai, voleybol branşlarında Gençlik hizmetleri ve Spor Müdürlüğünün desteği ile sosyal faaliyet kursları açılacak.

Bir otelde gerçekleştirilen protokol imza törenine, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Karadeniz, Karaman Lisesi okul yöneticileri, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.

“Proje ile çok yönlü bir eğitim koçluğu planlıyoruz"

Programın açılış konuşmasını Karaman Lisesi Müdürü Ayhan Kahraman yaptı. Proje hakkında bilgiler veren Ayhan Kahraman, 2016 başvuru döneminde Avrupa Birliği Ulusal Ajans Erasmus+ proje başvurularına 3 bin 400 okul ve kurumun başvuru yaptığını belirterek Karaman Lisesinin kabul edilen 80 proje arasında yer aldığını ifade etti.

Projelerinin amaçlarından bahseden Ayhan Kahraman, “Bu proje ile eğitim sistemlerinin temel problemi olan erken okul terkinin önlenmesi ve katılımcı okullardaki akademik başarıyı artıracak sistemlerin kurulmasını hedefledik. Karaman Lisesinin koordinatör olduğu bu projede İspanya, İtalya, Polonya, Litvanya ve Portekiz’den ortaklarımızla birlikte bahsettiğimiz konularda ortaklaşa çalışmalar yapacağız. Bu proje ile katılımcı ortaklarımızla öncelikli erken alarm sistemi ile öğrencilerin okula devamsızlığını azaltmayı, eğitim koçluğu modeli ile okul terki risk grubunda olan öğrenciler için bireysel rehberliği, kariyer planlama ve takip birimi ile okula yeni başlayacak öğrencilerin gelecek planlamalarını oluşturmalarına katkı sağlamayı, anne baba okulu ile ailenin ve çocuğun yaşam sürecinde karşılaşabileceği olası sorunlara yönelik çözüm üretme yeteneğini güçlendiren eğitimleri, sosyal faaliyet kursları ile öğrencinin kendini çevresine karşı sosyal yönden ifade etmesi ve okula aidiyet bilincinin gelişmesini ve eğitim programı ile akademik başarısı düşük öğrencilere başarısı yüksek olan öğrencilerin destek vermesini amaçladık ” diye konuştu.

“Unicef ile işbirliği yapmaktayız”

Projenin sonunda yapılan çalışmaların kitap haline dönüştürüleceğini ifade eden Kahraman, “The Red Book ismini verdiğimiz bu kitabımızın geniş kitlelere ulaşabilmesi için Unicef ile işbirliği yapmaktayız. Kitabımızın tamamlanmasından sonra Unicef’e belli bir miktarda bağış sağlayan herkese bu kitabımızı göndereceğiz. Bu da Türkiye’miz için önemli bir adım olarak düşünüyoruz. Projemizin hazırlanmasında ve uygulanmasında her türlü desteği sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yöneticilerine teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

“Her konuda yanınızdayız”

Ardından programda söz alan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık böyle bir projenin içinde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Gençlerimizin sportif faaliyetlerde bulunmasını sağlayarak kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için böyle bir projeye ortak olduk. Okul yöneticileri projenin içeriğini bize anlattıklarında hiçbir şart koşmadan varız, her konuda yanınızdayız ve bu tür projeleri desteklemeye devam edeceğimizi belirttik. İl Müdürlüğü olarak tüm imkanlarımızla okulumuza destek olacağız. Böyle bir projede yer aldığımız için İl Milli Eğitim Müdürüne teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına son verdi.

“Mevlana gibi, bir ayağımızı kültürel değerlerimize sabitleyerek dünyaya açılmalıyız”

Her şeyden önce bu projenin hazırlanmasında benden önce görev yapan değerli meslektaşım Asım Sultanoğlu’na teşekkür ediyorum, diyerek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu önceden Avrupa Birliği dendiği zaman kayıtsız şartsız bir teslimiyet söz konusu olduğunu ifade etti. İl Müdürü Kuntoğlu, “Avrupa Birliği projeleriyle birlikte Avrupa’daki eğitim sistemini gördük. Bu tür projelerle önce özgüven kazanmalıyız. Mevlana’nın da tarif ettiği gibi pergelin bir ayağını ilk olarak kendi kültürel değerlerimize sabitleyerek diğer ayağı ile dünyaya açılma şeklinde projelere bakmalıyız. Kendi kültürümüzü ayrıntılarıyla tanımadan Avrupa ülkelerine yönelişin kültürel değerlerimize karşı zafiyet oluşturur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin çok güçlü bir ülke olduğunun altını çizen İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “600 yıllık bir medeniyeti sürdürmüş, Avrupa’nın birçok üniversitelerinde model olarak alınmış bir tarihe sahip ülkede yaşıyoruz. Bundan 100 yıl önce ayağımız tökezledi. Ama şu anda biz kendi genlerimize ve kodlarımıza geri dönmek üzereyiz. Dolayısıyla bu projeleri çok önemsiyoruz. Avrupa Birliğinin deneyimlerini tecrübelerini paylaşma açısından çok önemsiyoruz. Ama kendi benliğimizi, milli kültürümüzü ve özgüvenimizi de kaybetmeden bu projeleri sürdürmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Projeler kapsamında yurt dışına çıkan yönetici ve öğretmelere de tavsiyelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Yönetici ve öğretmenlerimizden beklentimiz ağırlıklı olarak tecrübe paylaşımlı ve tarihsel özgüvenimizi Avrupa’ya taşımanızdır.” dedi.

“Bugünün yönetim anlayışı proje tabanlı bir yönetim anlayışıdır”

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün projeler konusunda gayet iyi durumda olduğunu vurgulayan İl Müdürü Kuntoğlu, “Okul müdürlerimden proje tabanlı çalışmasını arzu ediyorum. Çünkü artık hayat ve bugünün yönetim anlayışı proje tabanlı bir yönetim anlayışıdır. Karaman Lisesinin projesine katkı sağlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık’a ve bu projenin hazırlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah biz bütün kurumlarla böyle güzel işlere imza atarız. Çünkü hepimiz aynı yöne doğru hareket ettiğimiz zaman başarıyı yakalarız. Bütün kurumların buradaki amacı Karaman’ın geleceği içindir. Mücadelemiz Karaman’ı en iyi seviyeye taşımaktır. ” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından protokol imza törenine geçildi. İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık’ın protokole imza atması ile program sona erdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber