Karaman'da İlköğretim Haftası Etkinlikleri

Karaman'da İlköğretim Haftası Etkinlikleri

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kutlama programı için Cumhuriyet Nihat Aslan İlkokuluna geçildi.

"Öğrencilerimizin enerjisiyle, okullardan dalga dalga yayılacak nefesle başlıyoruz yeni yıla."

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, "Yeni bir başlangıcın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Toprağa düşen cemre ile baharın gelişi gibi okullarımıza adeta her eylül ayında cemre düşüyor. Okullarımız cıvıl cıvıl öğrencilerle şenleniyor, cadde ve sokaklarındaki hareketlilikle şehrimize yeni bir canlılık geliyor. Tatil döneminden bugüne hazırlık yapmamızı sağlayan temel motivasyonumuz da işte buradan geliyor. Öğrencilerimizin enerjisiyle, okullardan dalga dalga yayılacak nefesle başlıyoruz yeni yıla." dedi.

"Hayata geçireceğimiz yeni projelerimizin şimdiden müjdesini vermek istiyorum."

"Devletimizin yatırım politikası doğrultusunda Karaman'ımızda okul, bina, derslik gibi fiziki imkânlar bakımından çok iyi bir noktadayız." diyerek konuşmasını sürdüren İl Müdürü Mehmet Çalışkan, "Tüm düzeyler ele alındığı zaman derslik başına düşen öğrenci sayımızın ortalaması 15. sabahçı öğlenci ayrımı yapılmadan tekli öğretim yapabilen iller arasındayız. Mevcut durum ve devam eden yatırımlar doğrultusunda önümüzdeki uzun yıllar, bu durumun devam edeceğini öngörebiliyoruz. Bu gelişmişliğimizi devletimizin çizmiş olduğu 2023, 2053 ve 2071 hedefleri ile daha da artırmak, öğrencilerimizin; yaşadığı çağın imkânlarıyla ilimizde, ülkemizde ve dünyada etkin ve yetkin bireyler olması için gayret ediyoruz. Bu doğrultuda Sayın Valimizin destekleriyle çok yakın bir zamanda hayata geçirmeyi planladığımız bir dizi proje, çok yönlü etkinlik ve çalışmaların şimdiden müjdesini vermek istiyorum. Bu eğitim öğretim yılında her kademedeki öğrencilerimizden başlayarak toplumun tamamına yönelik, hayat boyu öğrenmeyi mümkün kılmak için, okulu merkeze alan çalışmalarımızı hayata geçireceğiz inşallah.

"Çocuklarımızdaki eşsiz nitelikteki cevherin hayat boyu farkında olmanızı istiyoruz."

Konuşmasında velilere de seslenen Çalışkan, "Geçtiğimiz hafta uyum eğitimi ile okullara başlayan öğrencilerimizde bir kez daha şahit olduğumuz üzere, sonsuz güven ve içtenlikle anne babasının elinden tutan yavrularımızın hissiyatının farkındalığıyla, çocuklarınız çocuklarımızdır. Uzun yıllar sürecek ve her geçen gün daha da kuvvetlenecek bir bağla öğretmenlerimiz nakış nakış hayatlar inşa edecek. Sizlerden tek isteğimiz çocuklarımızdaki birbirinden eşsiz nitelikteki cevherin her koşulda ama her koşulda hayat boyu farkında olmanızdır. Bugün 1. sınıftaki evladınızın, liseyi veya üniversiteyi bitirirkenki başarısı, sizin onun bu zenginliğine ne kadar sahip çıktığınız ve onun yanında olduğunuz üzerine şekillenecektir." diye konuştu.

Mehmet Çalışkan konuşmasının son bölümünde eğitim camiasının başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmemiz temennisinde bulundu.

"Eğitim için tüm imkanları seferber ediyoruz."

Açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Tuncay Akkoyun, öğretmen, öğrenci ve velilere seslenerek "Devlet olarak tüm imkânlarımızı eğitim için seferber ediyoruz. Evlatlarımızın nitelikli ve donanımlı bir şekilde eğitim alması için hiçbir fedakârlıktan geri durmuyoruz. Eğitim öğretim için her türlü desteği vermeye, her türlü imkânı seferber etmeye hazırız. Yeter ki gayret edelim, çalışalım, yeter ki üretelim." dedi.

"Erdemli davranışlarla kuşanın"

Konuşmasında öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Vali Akkoyun "Bu heyecanlı ve sevinçli gününüzde sizlere bazı hatırlatmalar da bulunmak istiyorum. Hayatta ahlaklı, vicdanlı, merhametli, hoşgörülü ve özgüven sahibi olmak en az okullardaki eğitim başarımız kadar önemlidir. Derslerdeki başarımızı önemserken aynı zamanda ahlaki durumumuzu ihmal etmememiz lazım. Saygı, merhamet, hoşgörü, dürüstlük gibi erdemlerle kendimizi kuşatmalıyız. Öğretmenlerimize, büyüklerimize saygılı, arkadaşlarımıza merhametli olmalıyız." şeklinde konuştu.

Program, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve okul tarafından oluşturulan halk oyunu gösterisiyle devam etti. Programın son bölümünde 4. sınıf öğrencileri 1. sınıfa başlayan öğrencilere hoş geldin çiçeğini sunmasının ardından protokol üyeleri öğrenci, öğretmen ve velilerle bir süre sohbet etti.

İlköğretim Haftası Kutlamaları

İlköğretim Haftası Kutlamaları

Kaynak:Karaman Haberleri

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber