1. HABERLER

  2. KARAMAN

  3. Karaman'da Mevlid-i Nebi Etkinlikleri

Karaman'da Mevlid-i Nebi Etkinlikleri

Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci'nin Mevlid-i Nebi Mesajı ve Karaman'da Gerçekleştirilecek Etkinlikler

A+A-

“Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.s)’in dünyayı şereflendirdiği Mevlid-i Nebi’nin 1448. yıl dönümü münasebetiyle 08-14 Kasım 2019 tarihleri arasında kutlayacağımız “Mevlid-i Nebi Haftası”nda İl Müftülüğümüz organizesiyle, Resmi Kurum/Kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla hazırlanan programlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle O’nun Veladetinin, bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olduğu manevi ışığa dönüşmesini Yüce Allah (c.c.)’dan niyaz ediyor; ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum.

 Bu yıl Mevlid-i Nebi haftasında “Peygamberimiz ve Aile” konusu işlenecektir.

Bu vesileyle Mevlid-i Nebi Haftasında Peygamberimizin dünyayı teşriflerini anarken, başta İslâm dünyası olmak üzere topyekûn insanlık âleminin duçar olduğu manevî problemlerin çözüme kavuşturulması konusunda Efendimizin risaletine olan ihtiyacı vurgulamak, Kur’an ve Sünnet ışığında ideal aile modelini ortaya koymak, ailenin maruz kaldığı sorunlara dikkat çekmek, bu sorunlara dini referanslardan beslenen çözüm önerileri sunmak, aile kurumuna destek olmak gibi faaliyetlerle bu haftayı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız.  

Aile toplumun çekirdeğidir. Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de:  “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir…”Buyurmaktadır. (Rûm, 30/21.) İnsan için eş, dünya ahiret saadetine bir vesiledir. İnsanın kendisi ile huzura kavuşacağı eşin var edilmesi Allah’ın biz insanlara bir lütfudur, aynı zamanda varlığının delillerindendir.

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde alemlere rahmet olarak gönderildiği (Enbiya, 107) ifade edilen Peygamber Efendimiz (s.a.v.), bizler için her konuda olduğu gibi eş ve baba olarak da en güzel örnektir. Bir hadis-i şeriflerinde, “ Sizin en hayırlınız, ailesi için hayırlı olandır. Bana gelince ben, aileme karşı en hayırlı olanınızım.” buyurarak, ailesine nasıl davrandığını ifade etmiştir. 
Sevgili Peygamberimiz aile hayatında sevgi ve saygıyı, şefkat ve merhameti hep ön planda tutmuştur.

Sağlıklı bireylerden müteşekkil huzurlu bir toplumun oluşması, geleceğini inşa edebilmesi ve yarınlara güvenle bakabilmesi, ancak aile yapısının sağlam temeller üzerine bina edilmesiyle mümkündür.

Dinimiz, aile ahlakıyla ilgili önemli ilke ve prensipler ortaya koyarak, toplumsal birliğin en üstün ve sağlam şekliyle sevgi, saygı, merhamet, dayanışma, yardımlaşma ve doğruluk gibi değerlerin aile kurumuyla korunmasını ve sürdürülmesini hedef edinmiştir. Bu itibarla; 08 Kasım 2019 Cuma günü akşam idrak edeceğimiz Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor, tüm şehitlerimiz ve ahirete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, Mevlid-i Nebi haftamızın verimli geçmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle 08-14 Kasım 2019 tarihleri arasında İlimiz Müftülüğünce gerçekleştirilecek etkinliklerden bazıları şunlardır:

08 Kasım 2019 Cuma günü saat: 18.30’dan itibaren Aktekke Camii ve İmam-ı Azam Camiinde Mevlid-i Şerif Programı yapılacaktır.

08 Kasım 2019 Cuma günü saat: 19.30’da Fatih Sultan Camiinde kadınlara yönelik ‘Peygamberimiz ve Aile’ konulu vaaz ve irşat programı yapılacaktır.

08 Kasım 2019 Cuma günü saat: 18.30’dan itibaren Mevlid Kandili münasebetiyle bütün camilerde Program yapılacaktır.

11 Kasım 2019 Pazartesi günü KYK öğrenci yurtlarında “Peygamberimiz ve Aile” konulu programlar gerçekleştirilecektir.

11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat: 09.40’da Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği ziyaret edilecektir.

11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat: 10.00’da Karaman Devlet Hastanesinde hasta ziyareti gerçekleştirilecektir.

11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat: 11.11’de ilimiz merkezinde 200 camide ağaç dikimi gerçekleştirilecektir.

12 Kasım 2019 Salı günü saat: 16.00’da Huzurevi ziyaret edilecektir.

13 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 20.00’da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonunda Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Acar tarafından “Peygamberimiz ve Aile” konulu Konferans ve Abdullah Sevinçkan tarafından Musiki Dinletisi programı icra edilecektir.

14 Kasım 2019 Perşembe günü sabah namazında Aktekke Camiinde “Cami ve Aile Buluşması” yapılacaktır.  

14 Kasım 2019 Perşembe günü saat: 17.00’da çocuk evi ve sevgi evleri ziyaret edilecektir.

2a2e301e-47ae-4d04-9617-2efaa5c76fa8_750x422.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.