Karamanlı Çiftçilerin Dikkatine

Karamanlı Çiftçilerin Dikkatine

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere hububatlarda meydana gelebilecek hastalık risklerine karşı dikkat etmeleri gerektiğine dair açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada;"Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca arazide yapılan takip ve kontrol çalışmaları neticesinde; 2017 yılı üretim sezonunda İlimizde kış mevsiminin yoğun kar yağışlı ve soğuk geçmesi, yağışlı iklim koşullarının içinde bulunduğumuz Nisan ayında da devam etmesine bağlı olarak; hububat üretiminde görülen kahverengi pas, kara pas, sarı pas, septoria ve kök-kök boğazı çürüklüğü gibi mantari kökenli hastalıkların gelişimi için gerekli şartların optimum seviyelere geldiği gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak İlimizde hububat üretimi yapılan alanlarda bazı bölgelerde yaygın yada lokal olarak yukarıda belirtilen hastalıklardan bir veya birkaçının epidemi gösterme riski mevcut olup, mücadele yapılmadığı takdirde önemli verim ve kalite kayıplarına yol açacağı kaçınılmazdır.

Ayrıca yağışların yanı sıra bazı bölgelerde hububat ekim alanlarında çimlenme döneminde gerçekleşen düşük sıcaklıklara bağlı olarak soğuk zararı meydana gelmiştir. Çimlenme oranında düşme, gelişme geriliği ve kardeşlenmenin yetersizliği gibi olumsuzluklar gözlemlenmiştir.

Bütün bu sebeplerden dolayı üreticilerimizin üretim alanlarını titizlikle takip etmeleri, sulama gübreleme ve mantari hastalıklara karşı uygun zamanda uygun bitki koruma ürünü kullanarak koruma amaçlı kimyasal mücadele çalışmalarını gecikmeden yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde büyük oranda verim, kalite, emek ve işgücü kayıpları yaşanacaktır. Mağduriyetlerin meydana gelmemesi adına konu önem arz etmektedir. Daha geniş ve ayrıntılı bilgi için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat edilmesi ilan olunur"denildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber