KMÜ İle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü

KMÜ İle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü

Bunlardan birisi de Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü oldu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Kırgızistan Diplomasi Akademisi tarafından 18-20 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen I. Uluslararası Orta Asya Sempozyumu nedeniyle bir araya gelen üniversite rektörleri ve bilim insanları, önemli işbirliklerine imza attı.

Protokol imza töreninde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev'in yanı sıra Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Genel Sekreteri Dr. Ömer Kocaman ve Konsey üyeleri de hazır bulundu.

Protokolde; iki üniversite arasında öğretim üyesi desteği, uzaktan eğitim desteği, akademik ve idari personele yönelik eğitim programları, dil eğitimi konusunda karşılıklı personel ve doküman desteği, özellikle Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklar üzerine ortak projeler, dönüşümlü ortak bilimsel, sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetler, ortak diploma ya da çift diploma programları, yaz stajı ile ilgili karşılıklı öğrenci kontenjanı, sosyal tesislerden karşılıklı yararlanma, uluslararası ilişkiler ve işbirlikleri konusunda haberleşme maddeleri yer alıyor.

Protokolün iki üniversite için de hayırlı olmasını dileyen Rektörler Akgül ve Balcı, imza töreni öncesi Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile bir araya geldiler. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri doçentlik unvanı nedeniyle üniversitede düzenlenen törene katılan Prof. Dr. Sancar, burada üniversite öğrencilerine konferans vererek Türk dünyası arasında bilimsel işbirliğinin önemine dikkat çekti. Konferansın ardından Sancar, Rektörler Akgül ve Balcı ile bir süre sohbet ederek  üniversitelerle ilgili bilgi edindi. Kendisini Türkçenin Başkenti Karaman'a davet eden Rektör Akgül, eğitim-öğretim ve Türkçe bilim hakkında Prof. Dr. Sancar ile görüş alışverişinde bulundu.

Üniversiteler arasında yapılacak ortak projeler üzerine istişarede bulunulmasının ardından görüşmeler sona erdi.

kkkkkkkkkkkkkk.jpg

KMÜ İle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Arasında İşbirliği Protok

KMÜ İle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Arasında İşbirliği Protok

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber