KMÜ Öğrencilerine Kariyer Semineri Verildi

KMÜ Öğrencilerine Kariyer Semineri Verildi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Saim Atik’in sunumuyla ‘Mesleki ve Akademik Kariyer Süreci’ konulu seminer düzenlendi.

Saim Atik, KMÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen seminerde öğrencilere ‘yükseköğretim, kamu personel rejimi, ÖSYM’deki dönüşüm, KPSS-YDS ve ALES’in analizi, açık uçlu sınav, kamuda kariyer meslekler’ gibi farklı konularda anlatımlarda bulundu.

Yükseköğrenim alanında niceliksel anlamda büyüme gerçekleşmesine rağmen niteliksel anlamda sorunlar yaşandığına dikkat çeken Atik, Türkiye’nin nitelikli eleman eksikliğinde Japonya, Hindistan ve Brezilya’nın ardından dördüncü sırada yer aldığını ve bu anlamda niceliğin yanı sıra niteliğe de önem verilmesi gerektiğini söyledi.

ÖSYM’nin yapmış olduğu değişiklikler ve yeni sınav sistemleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Atik, sınavda uygulanacak testler ve soru sayıları hakkında bilgi verdi ve soru tiplerinden örnekler sundu.

Saim Atik seminerin son bölümünde öğrencilerle tecrübelerini paylaşarak, “Hayallerinizi kısıtlamayın. Unutmayın ki insanların yapabilecekleri hayat ettikleri ile sınırlı kalıyor. Gayretli olun, hayal edin ve çalışın. İlim öyle bir şey ki siz ona gücünüzün tamamını vermezseniz o size karşılık olarak yarısını bile vermez. Odaklanmanız, arkadaşlarınızla birlikte fikir alışverişinde bulunmanız sizin faydanıza olacaktır.” dedi.

Seminer, öğrencilerin sorularının cevaplandırılması ve plaket takdiminin ardından sona erdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber