KMü'de 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı

KMü'de 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin (KMÜ) 2017-2018 Akademik Yıl Açılışı görkemli bir törenle gerçekleşti.

Açılış töreninin öncesinde Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül’ü makamında ziyaret ederek üniversite hakkında bilgi aldı.

KMÜ 15 Temmuz Konferans Salonunda düzenlenen üniversitenin açılış törenine Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Karaman Valisi Fahri Meral, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, il ve üniversite protokolü, akademik ve idari personel, davetliler ve öğrenciler katıldı.

"Üniversitemiz, tüm fiziksel ve beşeri kaynaklarıyla milletimizin bize bir emanetidir"

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, üniversite tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Ardından törenin açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül, şehitlere Allah'tan rahmet ve milletimize başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı.

Rektör Akgül, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve milli egemenliğimize kast eden bilumum terörist yapıların emellerine ulaşamadan tarihe gömülüp gideceğini belirterek "Bu uğurda mücadele eden devletimizin ve milletimizin tüm fertlerine Allah'tan muvaffakiyet diliyorum. Zorluklar karşısında yılmayan; vatanı, milleti ve bayrağı uğruna gözünü kırpmadan canını feda edenlere, tüm hakka tâbi olanlara ve hakikat peşinde koşanlara Karaman'dan selamlar olsun" dedi.

Rektör Akgül, Akademik Yıl açılışının başarılı işlerin ve önemli gelişmelerin başlangıcı olmasını temenni ederek "Üniversitemizin; ülkemizin ve şehrimizin bilimsel, sosyal ve kültürel hayatına kattığı değerin artarak devam edeceğine tüm benliğimizle inanıyoruz. Üniversitemiz şuan itibariyle 158 bin m2 kapalı alanı ve 269 dersliği, 785 personeli ve 15 bin 246 öğrencisiyle, tüm fiziksel ve beşeri kaynaklarıyla milletimizin bize bir emanetidir. Bu emaneti en iyi şekilde geleceğe taşımak için katılımcı bir yönetim anlayışıyla, huzurun ve güvenin hâkim olduğu bir üniversite tesis etmeyi diliyoruz" şeklinde konuştu.

Rektör Akgül, konuşmasının devamında üniversite-sanayi, üniversite-yerel yönetimler, üniversite-STK ve üniversite-şehir işbirliğinin önemine dikkat çekerek "Üniversitenin ürettiği bilim, teknoloji ve tecrübenin sanayi ile buluşması, Karamanımızın ekonomik, sosyal ve beşeri olarak gelişmesinin ana bileşenlerinden birisi olacaktır. Çünkü bilgi ekonominin itici gücüdür" dedi.

Tüm mensuplarının birbirinin temel haklarına saygılı, farklılıkları zenginlik olarak gören, öteki değil biz duygusuna sahip bireylerden müteşekkil bir üniversite inşası içinde olduklarının altını çizen Rektör Akgül, şunları dile getirdi; “Göreve geldiğimiz günden bu yana geçen sürede sizlerin desteğiyle hayata geçirdiğimiz çalışmalarla kendi medeniyetinin aslını bilen ve tüm dünyaya bu medeniyeti örnek gösterme hedefinde olan bir üniversite inşa etmeyi tasarlamaktayız. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için üniversite olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirmeyi temel görev olarak kabul ediyoruz. Bu duygularla, tüm Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesinin yeni akademik yılını tebrik eder, başarılı ve huzurlu bir eğitim-öğretim dönemi dilerim” dedi.

Kader gayrete âşıktır”

Prof. Dr. Akgül’ün konuşmasının ardından kürsüye gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise konuşmasının ilk bölümünde öğrencilere tavsiyelerde bulunarak şunları ifade etti; “Gençler kendinizi iyi yetiştirmelisiniz. Yabancı dilinizi geliştirmeli, düzenli çalışmalısınız. Kendinizi yetiştirirken göstereceğiniz çaba ve gayret de çok önemli. Kader gayrete âşıktır unutmayın ve yeter ki gayret gösterin. Ne istediğinizi bilerek planlı bir şekilde çalışın ve zamanınızı iyi kullanın. Başarının kapısını aralamak istiyorsanız bir de bunların yanında sözlerinizi ölçülü ve dikkatli kullanın” dedi.

Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık)

Başdenetçi Şeref Malkoç konuşmasının devamında kamu denetçiliği (ombudsmanlık) nedir ve bu kuruma neden ihtiyaç duyulmuştur soruları hakkında açıklamalarda bulunarak konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Ombudsmanlık kurumu, vatandaşların kamu kurumları ile olan sorunlarını en geç altı ay içerisinde ve ücretsiz olarak çözüme kavuşturan, kamu gücüne sahip idarenin hakkaniyete uygun hareket etmesini ve kamu görevlilerinin haksız davranışlarının önlenmesini amaçlayan bir yapıdır. Kamu kurumlarının her türlü işlem ve eylemleri ile kamu görevlilerinin tutum ve davranışlarından kaynaklanan şikâyetleri incelemektedir. Anayasal bir kurum olan Ombudsmanlığın kuruluşunda Osmanlı Devletinin yönetim geleneği ve denetim yapısından esinlenilmiştir. Ombudsmanlık kurumu özel bütçelidir. TBMM tarafından dört yıllığına seçilen kamu başdenetçilerine çalışma esnasında hiçbir makam mevki, tavsiye ve telkinde bulunamaz” dedi.

basliksiz-1-148.jpg

Malkoç konuşmasının son bölümünde ise ülkemizin kalkınmasına ve gerçekleştirdiği atılımlara dikkat çekerek Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla stratejik bir öneme sahip olduğunu ve bu potansiyelin değerlendirilmesi için üniversitelere ve öğrencilere büyük bir görev düştüğünü ifade etti.

Tören hediye ve onurluk takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Açılış töreninin ardından Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ve tören protokolü eşliğinde KMÜ Kültür ve Sanat Merkezini gezerek burada incelemelerde bulundu. Kültür Bakanlığı Sanatçısı Osman Gözel’in ney dinletisi ve ney takdiminin ardından Başdenetçisi Malkoç üniversiteden ayrıldı. 

KMü'de 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı

KMü'de 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber