KMÜ'de Avrupa Fırsatları Bilgilendirme Semineri Yapıldı

KMÜ'de Avrupa Fırsatları Bilgilendirme Semineri Yapıldı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Erasmus+, Kariyer ve Avrupa Fırsatları Bilgilendirme’ semineri düzenlendi.

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Karaman Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Doğan Ali Onuralp'in verdiği seminerde Erasmus+, Eurodesk, Gençlik Değişim Programları, Avrupa Gönüllülük Hizmeti (AGH) programları hakkında öğrenciler bilgilendirilirken kariyer hayatında uluslararası etkinliklerin ve değişim programlarının önemi, örgün eğitim ve staj değişim programları ile girişimcilik gibi konular hakkında da açıklamalar yapıldı.

Seminerde Onuralp, “Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında 2014-2020 yılları arasında uygulanacak olan yeni bir programdır; proje faaliyetlerinin yanında bireysel faaliyetleri de içermektedir. Eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarını kapsamayan Erasmus+ Programı; kişilere yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılmasını amaçlamaktadır.” dedi.

Gençlik değişimlerinin 13-30 yaş arası, Avrupa Gönüllük Hizmetinin (AGH) ise 17-30 yaş arası tüm gençlere açık olduğunu ifade eden Uzman Onuralp, “Gençlik Değişimleri, gençlerin proje yönetimi ve takım çalışması gibi önemli beceriler kazanmalarına yardımcı olur. Bu program okul faaliyetlerinin tamamen dışında gençlerin Avrupa ülkelerinden ya da Avrupa’ya komşu ortak ülkelerden birine 21 güne kadar yapılandırılmış olan bir faaliyete katılmasını sağlamaktadır. AGH hizmeti bir yıla kadar sürebilmektedir ve öğrencilerin özgüvenlerini geliştirmeleri, aktif vatandaş olmaları ve farklı kültürleri deneyimlemeleri için de bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

Etkinlik, daha önce gençlik değişim programına katılan öğrencilerin tecrübelerini katılımcılarla paylaşmasının ardından sona erdi.

KMÜ'de Avrupa Fırsatları Bilgilendirme Semineri Yapıldı

KMÜ'de Avrupa Fırsatları Bilgilendirme Semineri Yapıldı

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber