KMÜ'de Gıda Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu

KMÜ'de Gıda Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Gıda Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

18 Eylül 2017 tarihli ve 30184 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan kararla faaliyete geçen Merkezin temel amacı; gıda sektörüyle ilgili özellikle İç Anadolu Bölgesi ve Konya-Karaman bölgesinde ihtiyaç duyulan konularda bilimsel araştırmalar yapmak, üniversite ve sanayi arasında işbirliğinde bulunmak; gıda geliştirme, uygulama ve araştırmalarında ortaya çıkabilecek problemleri çözmek için bilimsel ve uygulamalı çalışmalar yapmak şeklinde belirlendi.

Karaman’ın küresel düzeyde rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan Merkezin faaliyet alanları içerisinde katma değeri yüksek gıda maddesi tasarımı ve üretimi yapmak; gıda tasarımı, gıda kalitesi, gıda hijyeni ve güvenirliği konularında danışmanlık hizmeti vermek, gıda endüstrisi ile üniversite arasında işbirliğini artırmak, gıda endüstrisine ürün ve süreç geliştirme konularında yüksek nitelikli araştırma ve geliştirme desteği vermek, ulusal gıda endüstrisinin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olmak; teknik personel, öğrenci ve üreticiler için sertifikaya yönelik eğitim programları ve kurslar düzenlemek; bilgi üretmek, veri tabanları oluşturmak ve aydınlatıcı yayınlar yapmak; kongre, sempozyum, panel, konferans gibi toplantılar düzenlemek, temel ve uygulamalı bilimlerin gelişmesine katkıda bulunmak, AR-GE imkânlarının birimler arası ortak kullanıma açılmasını sağlamak ve öngörülen analiz ve ölçümleri yapmak, Merkez kapsamında yer alacak laboratuvarların ulusal ve uluslararası boyutta tanınmasını sağlamak gibi pek çok hedef yer alıyor.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, üniversite bünyesinde kurulan Gıda Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin üniversitenin başta Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü olmak üzere üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler için mesleki uygulama, pratik çalışma, staj ve tez projeleri ile araştırma projeleri için yer, materyal ve hizmet sağlamak adına çok faydalı olacağını belirtti.

Rektör Akgül, Merkezin Türkiye’nin gıda alanında ulusal politikalarının belirlenmesine katkı sunmanın yanı sıra yurt içinde ve yurt dışındaki üniversiteler ve diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yaparak güzel işlere imza atacağına inandığını belirterek hayırlı olsun temennilerini dile getirdi.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber