KMÜ'de Hocalı Katliamı Anıldı

KMÜ'de Hocalı Katliamı Anıldı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Ata Öğrenci Topluluğu tarafından Hocalı katliamının yirmi beşinci yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yapılarak konferans düzenlendi.

Basın açıklamasında bulunan Ata Öğrenci Topluluğu Başkanı Habip Uzunöz, ”21'inci yüzyılın en büyük soykırımı Hocalı katliamının yirmi beşinci yıl dönümündeyiz. 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Hocalı kentinde sivil halka karşı Ermeniler tam anlamıyla bir katliam yaptılar. Hocalı’nın işgali sonucunda sivil, eli silahsız Azerbaycan Türklerinden 613 kişi; çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan Ermeniler tarafından katledildi. Ayrıca 487 kişi yaralandı ve bin 275 kişi rehin alındı. Kardeş ülke Azerbaycan Türklerine yönelik bu elim olay zihinlerden asla silinmeyecektir.” dedi.

Basın açıklaması sonrasında gerçekleştirilen anma programında Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye gelen Arş. Gör. Ufuk Serdar Akalın, 1828 Rus-İran Savaşından başlayarak Hocalı katliamına kadar geçen tarihi süreç hakkında bilgi verdi. Rus destekli Ermeni milisler tarafından 1992 yılı şubat ayında dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen soykırıma batı dünyası ve Müslüman ülkelerin sessiz kaldığını ifade eden Akalın, Birleşmiş Milletler'in uyarılarına rağmen Ermenilerin işgal ettiği  topraklardan çekilmediğini, 1994 yılında ateşkes ilan edildiğini belirtti. Arş. Gör. Akalın, "Hocalı'da yapılanlardan dolayı hiç kimse savaş suçlarından yargılanmadı. Ancak geçtiğimiz yılın nisan ayında ilk defa esir Azerbaycan topraklarında kayda değer bir ilerleme sağlandı ve bugün işgal altındaki toprakların 24 kilometrekaresinde Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır." şeklinde sözlerini tamamladı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber