KMÜ'de Mesnevi Okumaları

KMÜ'de Mesnevi Okumaları

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından ‘Mesnevi Okumaları’ konulu program düzenlendi.

KMÜ Yunus Emre Kültür ve Sanat Evinde İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nasseruddin Mazhari'nin anlatımıyla Mesnevi Okumaları’nın ilki gerçekleşti.

Yrd. Doç. Dr. Mazhari mesnevi dersine başlamadan dört konuya dikkat çekti: “İlk olarak Ali (r.a) der ki: ‘Söylenene bak söyleyene değil.’ Siz kimin söylediğine bakmayın, söze bakın. İkinci olarak; Mesnevi’den gereken manevi hazzı onun ile devamlı hemhal olan kimse alır. Çünkü manevi kitaplar kendi gerçek yüzünü mahrem olmayan kimselere göstermezler. Devamlı olarak onunla uğraşan ve bereket kastıyla onu okuyanlar o manevi feyzi görürler. Bazı insanlar hemen ilk buluşmada açılırlar, varını yoğunu dökerler, ama bazıları var ki geç açılırlar fakat sizin en samimi dostunuz olabilirler. Mesnevi ve diğer edebiyat kitapları da aynı özelliğe sahiptir. Bu gibi manevi kitaplarla ünsiyet kazanan kimselerin hayatı mutluluk ve manevi ferahlıkla geçer.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mazhari konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “Tasavvuf erbabı derler ki ‘Manevi hakikatlere ulaşmak için çok bilgili olmak gerekmez. Tertemiz bir kalbe sahip olmak yeterlidir.’ Nitekim birçok büyük mutasavvıf okuma ve yazmayı bilmezlerdi. Ama kalpleri o kadar temiz ve berraktı ki manevi feyizler her zaman onlara yansıyordu. Mesela Mevlana’nın ahvalini değiştiren ve onun yepyeni bir ruh ve hislere sahip olmasına vesile olan Şems-i Tebriz de okuma yazmayı bilmeyen kimsedir. İlim en büyük hicaptır. Gözümüzün önüne çekilmiş en kalın duvar veya perdedir. Onun için sadece bilmek ve çok bilgi sahibi olmak yetmez. Haset, nefret, haram şehvet, öfke, kin gibi içini kötü hasletlerden temizlemeyen kimsenin gözü önünde ilim en büyük hicaptır. O yüzden sadece üniversiteyi bitirmek veya hoca olmak, diplomaları üst üste koymak tek başına insanı kurtaramaz.”

Son olarak “Büyük zatlar bir millete veya bir coğrafyaya ait değillerdir.” diyen Yrd. Doç. Dr. Mazhari, “Hangi millet onların mesajlarını iyi anlayıp onu hayatında uygularsa o şahsiyet o millete aittir. Onun için mesajlarıyla bütün dünyaya mal olmuş şahsiyetlerin ırkı, rengi hakkındaki tartışmalar abestir. Büyük zatlar güneşe benzerler ve her tarafı aydınlatırlar.” şeklinde konuştu.

Programın devamında Mesnevi’den birkaç beyit okuyup yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Nasseruddin Mazhari gelecek haftalarda da programın süreceğini söyleyerek sözlerini noktaladı

KMÜ'de Mesnevi Okumaları

KMÜ'de Mesnevi Okumaları

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber