Konya Şeker'den Çiftçiye Ramazan Avansı

Konya Şeker'den Çiftçiye Ramazan Avansı

Ak Parti Karaman Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk açıklamalarda bulundu.

Üreticileri tarımsal üretimin tüm aşamalarında destekleyen ve avans planlamasını çiftçi odaklı yaparak, çiftçilerin harcamalarının arttığı dönemlerde halden anlayan bir kurum olarak ödeme planlarını şekillendiren Konya Şeker, Ramazan-ı Şerif öncesinde de çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Kısa aralıklarla verdiği mazot, gübre ve tohum avansından sonra Konya Şeker, Ramazan ayı girmeden hemen önce 26 Mayıs 2017 Cuma günü üreticisine 36 Milyon 684 Bin TL tutarında nakdi avans ödemesi gerçekleştirdi.

ÇİFTÇİLERİMİZİ SÖZDE DEĞİL, ÖZDE DESTEKLİYORUZ

Avans uygulamasını düzenli bir şekilde gerçekleştiren Konya Şeker, Ramazan ayı öncesinde de üreticilerin yüzünü güldürecek 36 Milyon 684 Bin Lira nakdi avans ödemesine başladı. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Bizim üreticiye desteğimiz, sözde değil özde destektir. Biz hayatın içinde ve halden anlayan bir şirketiz. Tarladaki üretimi önemsediğimiz kadar, üreticilerimizin sosyal hayatlarını da, maneviyatlarını da, hanelerindeki, evlerindeki ihtiyaçlarını da kendimize dert edinen bir kurumuz. Şükür ki, bir Ramazan-ı Şerif’e daha kavuştuk. Bu Rahmet ve Bereket günlerini gönül huzuruyla idrak etmek herkesin hakkıdır. O nedenle, Konya Şeker nasıl tarladaki üretimin maddi kaygılardan uzak yapılması için çiftçinin yanında yer alıyorsa, iftar sofralarının da maddi kaygılardan uzak kurulması için üstüne düşeni yapıyor ve yapmaya devam edecek” dedi.

ÇİFTÇİYE 36 MİLYON 684 BİN TL TUTARINDA AVANS ÖDENECEK

İki hafta önce motorin avansı dağıtan Konya Şeker, Mayıs ayı bitmeden nakdi avans ödemesine de başladı. Ramazan ayı öncesi çiftçilerin yüzünü güldüren avansın tutarı 36 milyon 684 Bin Lira. 26 Mayıs 2017 Cuma günü çiftçilerin hesaplarına yatırılan nakdi avans ödemesi ile birlikte 2017-18 Kampanya Dönemi’nde Konya Şeker üreticilerine 117 milyon 32 Bin Lira ödeme gerçekleştirmiş olacak. Geçtiğimiz yıl çiftçiye 1 Milyar 650 Milyon TL tarımsal ürün bedeli ödemesi yapan Konya Şeker’in 2017 – 2018 dönemindeki ödeme tutarının 2 Milyar TL’yi aşması bekleniyor. Konya Şeker, yaptığı ürün bedeli ödemelerinin yanı sıra yıl içinde periyodik aralıklarla gerçekleştirdiği avans ödemeleriyle de piyasaya sıcak paranın çıkmasını sağlayarak bölge ekonomisinin de hareketlenmesini ve ticaretin canlanmasını sağlıyor. Tarım sektörüne nakit akışının yok denecek kadar az olduğu aylarda Konya Şeker’in gerçekleştirdiği avans ödemleri çiftçinin geçimini rahatlatırken, bölge esnafının da iş hacmini genişletiyor.

ÇİFTÇİ DESTEKLENİRSE DAHA ÇOK ÜRETİR

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Konya Şeker’in öncelik sıralamasında en önde üretime ve üretene desteğin yer aldığını belirten Başkan Konuk, “Bizim üreticiye desteğimiz sözde değil, özde destektir. Konya Şeker, 17 yıldır, niyet ve temenni cümleleri kurmuyor, yapacağız edeceğiz gibi zamanı belirsiz ifadeler kullanmıyor. Çiftçi desteklenirse daha çok üretir diyerek 17 yıldır üreticiyi desteksiz bırakmıyoruz, tarlaya tohumun düşmesinden itibaren başlayan desteklemeler, yıl boyunca belirli periyotlarla devam ediyor. Biz verdiğimiz destekle üreticinin ne namerde ne de merde muhtaç olmadan kaygıdan, tasadan uzak

üretmesini sadece daha kaliteli ve daha çok nasıl üretebileceğine odaklanmasını sağlayacak zemini oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu da tek başına yeterli görmediğimiz için sosyal hayatın, inanç dünyamızın önemli günlerini, özel günlerini yine üreticilerimizin maddi kaygılardan uzak karşılaması için üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyor ve bayramlarda, ramazanda onların ellerini rahatlatmayı öncelikli vazifemiz kabul ediyoruz. Yani, üreticinin hem tarlada hem de günlük hayatta yanındayız. Bu kurumun imkânları genişledikçe, bu kurum gücüne güç kattıkça bu kararlı duruş daha da bereketlenecek. Bu destek daha da artacak. Bu kararlılığımızın ve bu duruşumuzun Konya Şeker’in değişmez ilkesi olduğunu belirtir, 26 Mayıs 2017 Cuma günü dağıtılan nakdi avansın hayırlara vesile olmasını temenni eder, bolluk ve bereket dolu bir yıl temennisiyle, rahmetinden bolca nasiplenebildiğimiz bir Ramazan dilerim” diye konuştu.

Konya Şeker, dağıtımına başladığı nakdi avans öncesinde üreticilere, motorin, tohum ve gübre desteği vermişti. 26 Mayıs 2017 Cuma günü yapılan 36 Milyon 684 Bin Lira tutarındaki nakdi avansla birlikte bu kampanya döneminde şu ana kadar üreticiye toplamda 117 Milyon 32 Bin Lira tutarında ayni ve nakdi avans dağıtılmış oldu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber