Kurban Bayramını Faziletli Geçirmenin Usulü

Kurban Bayramını Faziletli Geçirmenin Usulü

Kurban Bayramı Günü Müstehab Olan Şeyler, Kurban Kestikten Sonra Neler Yapılır? Arefe ve Bayram Gecelerinde Neler Yapılır?

Kurban Bayramı Günü Müstehab Olan Şeyler

1)    Bayram sabahı erken kalkmak.
2)    Misvak kullanmak.
3)    Gusletmek. (Boy abdesti almak)
4)    Güzel koku sürünmek.
5)    Temiz ve helâl elbise giymek.
6)    Kurban Bayramı'nda imsak vaktinden bayram namazını kılıncaya kadar oruçlu gibi bir şey yiyip içmemek.
7)    İlk yediği kurban eti olması için yemeği namazdan sonra yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kurbanın ciğerinden yerlerdi.
8)    Mümkün ise namaza yürüyerek gitmek.
9)    Namazdan sonra başka bir yoldan dönmek.
10)    Neşeli olmak.
11)    Çok sadaka vermek.
12)    “Tekabbelallâhü minnâ ve minküm” (Allah bizden ve sizden kabul buyursun.) diyerek müslümanlara, akraba, komşu ve sevdiklerine duâ etmek ve onlarla musâfaha etmek.
13)    Kurban Bayramı namazına giderken yolda sesli tekbir getirmek.

Kurban Kestikten Sonra Neler Yapılır?

Kurban kesildikten sonra 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. Fâtiha'dan sonra birinci rek'atte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a'taynâ...), ikinci rek'atte. 1 İhlâs Sûresi (Kul hüval-lâhü ehad...) okunur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rek'at namaz kılın. Müslümanlardan hangisi bu iki rek'at namazı kılıp Allâhü Teâlâ'dan bir şey isterse Allâhü Teâlâ o kimseye elbette istediği şeyi verir.”

“Yâ Rabbi! Bu kurban (sığır, koyun veya keçi) senden-dir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl'in İbrâhim (a.s.) ve İsmâîl (a.s.)'dan ve Habîb'in Muhammed'den (s.a.v.) kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle kabul et; yâ Ekrame'l-Ekramîn!..” diye duâ edilir, dîn ve dünya hâcetleri istenir.

Arefe ve Bayram Gecelerinde Neler Yapılır?

Arefe ve bayram gecelerinde mümkünse Hatm-i Enbiyâ, Hatm-i İstiğfâr yapılır ve Tesbîh Namazı kılınır. (Hatm-i İstiğfâr, 1001 defa “Estağfimllâhe’l-azîm ve etûbü ileyk” okumaktır.)

Kaynak:Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber