Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları Giderilecek

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları Giderilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesiyle farklı illerden gelen mevsimlik işçiler ve ailelerinin durumları ile yaşadıkları sıkıntıların ele alındığı toplantı Vali Süleyman Tapsız başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Tapsız, Vali Yardımcıları Dr. Sezer Işıktaş, Kaya Çelik, İl Emniyet Müdürü Levent Tutuk, İl Jandarma Komutanı İlhan Şen, Kâzımkarabekir Kaymakamı Ramazan Polat, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kenan Ateş ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
19 Nisan 2017 tarihinde “Mevsimlik Tarım İşçileri ile ilgili 2017/6 sayılı Başbakanlık Genelgesi” Resmi Gazete’de yayımlanmış ve Başbakanlıkça mevsimlik tarım işçileri ile ilgili çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlar eliyle işbirliği halinde yürütülmesi talimatı verilmiştir.
 
İlki 25 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen ve bugün ikincisi gerçekleştirilen toplantıda, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla bulundukları illerden Karaman'a gelen vatandaşların ve ailelerinin bu süreçte yaşadıkları sorunların giderilmesine yönelik yapılacak çalışmalar görüşüldü.
 
Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, mevsimlik tarım işçileri ile ilgili taraf kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, yürütülmesi gereken faaliyetlerin izlenmesi, uygulama sırasında doğabilecek sorunlara çözüm üretilmesi için Karaman'da bir mevsimlik tarım işçileri bürosu kurulmuş olup, Mevsimlik Tarım İşçileri Eylem Planı da bu kurulan birim ve üyeleri tarafından hazırlanacaktır.
 
Geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda gerçekleştirilecek olan eylem planıyla öncelikle Karaman'a çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin yaşadıkları sorunlarının giderilmesine yönelik tedbirlerin ortaya konulacağı belirtildi.

Eylem Planında; İlimizde mevsimlik tarım işçilerine yönelik olarak ilk etapta, mevsimlik tarım işçilerinin konakladıkları konteynerlerin onarılması, yerinde sağlık hizmeti sunumu, mobil sağlık ekibi oluşturulması,  işçilerin çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri için gerekli altyapının sağlanması çocuk işçiliği ile sistematik mücadele ve trafik denetimlerinin arttırılması planlanıyor.

Trafik denetimleriyle işçilerin göç döneminde yolculuklarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi maksadıyla, mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının 24.00 - 06.00 saatlerinde şehirlerarası yolculuk yapmalarının önlenmesi hedefleniyor.
 
Tedbirlerin doğru anlaşılması ve uygulanması için tedbirlerden sorumlu kurum ve kuruluşlarca; İşçilere, tarım aracılarına,  işverenlere ve yöre halkına yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması kararlaştırılarak toplantı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber
Önceki ve Sonraki Haberler