Öğrencilere Tercih Dönemlerinde Danışmanlık Hizmeti Verilecek

Öğrencilere Tercih Dönemlerinde Danışmanlık Hizmeti Verilecek

Temel eğitimden ortaöğretime ve ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrenciler için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tercih danışmanlığı hizmetleri verilecek.  

Temel eğitimden ortaöğretime ve ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrencilere tercih danışmanlığı sürecinde ilgi, yetenek ve kişilik özellikleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma bölgesinde yer alan merkez ve ilçelerinde Temel Eğitimden Ortaöğretime  Geçiş Sistemi (TEOG) için 22, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) için ise 24 Tercih Danışmanlığı Komisyonu kuruldu.

Kurulan Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında TEOG için 86, ÖSYS için ise 66 yönetici ve 80 rehberlik öğretmeni görevlendirildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu temel eğitimden ortaöğretime ve ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrenciler için tercih danışmanlığı komisyonlarının kurulduğunu ifade etti. İl Müdürü Kuntoğlu, “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında liselere yerleştirme başvurusu yapacak öğrenciler için kurulan Tercih Danışmanlığı Komisyonları, 14-24 Temmuz'da hizmet verecek.

Ayrıca ÖSYS için kurulan komisyon 18-26 Temmuz’da üniversite tercihi yapacak adaylar için çalışma yürütecek” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “2016-2017 eğitim-öğretim yılı temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde yer alan öğrencilerimiz; Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasından kendilerine uygun okulları seçip tercih listelerini Tercih Danışmanlığı Komisyonu eşliğinde oluşturacaklar” dedi.  

Komisyonlarda görev alacak öğretmenlerin, öğrenci ve velilere, tercihlerde öğrencinin ilgi ve yeteneğini dikkate alınacağını ifade eden İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, komisyonda görevli öğretmenlerin öğrenci ve velilere okul kontenjanları, yüzdelik dilimler, başarı sıralaması, okulların ulaşım, barınma imkânları ve fiziki şartlarına ilişkin bilgiler aktaracağını söyledi.

İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu son olarak şu ifadelere yer verdi; “Öğrencilerimizin geleceğini şekillendirecek olan sınavların tercihlerinde yardımcı olacak ve Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında görevli öğretmenlerimize ve yöneticilerimize başarılar diliyorum” dedi.
 
TEOG Sınavı Tercihleri Danışma Komisyonu Listesi için aşağıdaki linki tıklayınız: 
/meb_iys_dosyalar/2017_07/12104514_TEOG_DanYYma_Komisyonu_Listesi.pdf
 
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Danışma Komisyonu Listesi için aşağıdaki linki tıklayınız: 
/meb_iys_dosyalar/2017_07/12105149_YGS-LYS_OSYM_DanYYma_Listesi.pdf 

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber