Profesyonel Kasap Uyarısı

Profesyonel Kasap Uyarısı

Niğde Kasaplar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Yenel; kurban kesecek vatandaşları kesim işini profesyonel kasaplara yaptırmaları konusunda uyarılarda...

Niğde Kasaplar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Yenel; kurban kesecek vatandaşları kesim işini profesyonel kasaplara yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Hem et kaybı yaşamamak hem de olması muhtemel kazaların önüne geçmek için kurban kesim işini profesyonel kasapların yapması gerektiğini söyleyen Yenel; "Kurban bir ibadettir. Kurban edilecek hayvanlara kesimde eziyet edilip acı çektirilmemesi gerekiyor. Bu nedenle acemi kasaplara kurban kestirilmemeli. Belediyelerin gösterdiği yerlerde kurbanlıkların hijyenik ortamlarda kestirilmesi de önemli. Kurbanlık alımlarıyla ilgili belediyeler tarafından tahsis edilen pazarlardan daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde temin edilebileceğini, küpesi olmayan hayvanlara dikkat edilmesi gerekiyor" dedi. Kurban Bayramı'nda hatalı hayvan kesimleri ve etin yanlış işlenmesi nedeniyle et kaybının meydana gelebildiğini belirten Yenel; bu israfın yaşanmaması için kurbanlık kesimlerinin profesyonel kasaplarca yapılmasını önerdi.

Yenel; "Türkiye'de her yıl kurbanlık kesimleri sırasında yüzlerce acemi kasap yaralanıyor. Kaçak kesim yapan acemi kasaplardan kaçan hayvanların oluşturduğu görüntüler, bazen tehlikeli anların yaşanmasına da neden oluyor. Vatandaşlarımız ayrıca hayvan kesildikten sonra vücut ısısını atacak şekilde eti parçalamadan dinlendirmeleri gerekiyor. Ayrıca kurbanlık hayvanların kulaklarında küpe olması, büyükbaş hayvanların 2 yaşını, koyun ve keçilerin 1 yaşını doldurmuş olmaları, kuzuların ise 6 aydan büyük olmasına dikkat edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber