SAY Projesi Sorumluları Karaman'da

SAY Projesi Sorumluları Karaman'da

​Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları (SAY) Projesi Sorumluları Karaman'da.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının birlikte yürüttüğü, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılanıp Konya-Karaman bölgesinde uygulanan "Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları (SAY) Projesi " kapsamında proje sorumluları; Çağlar Başsüslü, Ahmet Şendağlı ve FAO Ormancılık Uzmanı Peter Pechacek İl Müdürlüğünü ziyaret ettiler.

 Ziyarette İl Müdürü Orhan Özçalık; "Konya Kapalı Havzasında yer alan Konya ve Karaman illerini kapsayan bu proje ile tabii kaynakların bozulmasının kontrol altına alınması ve zirai faaliyetlerin sürdürülebilir olması hedeflenmektedir. Proje; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte yürütülmekte olup, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından hibe olarak karşılanmaktadır" dedi. İl Müdürü Özçalık; Bu projenin ilimiz yağış oranının en düşük olduğu Ayrancı bölgesi için çok önemli olduğunu belirterek, projenin uygulama esasları arasında bulunan, tarımda sürdürülebilirliği sağlayamazsak gelecek nesillerin gıda güvenliğini ve yeterli beslenmelerini sağlayamayız" dedi.

Proje kapsamında bozulmuş alanların rehabilitasyonu, iklim dostu tarımsal uygulamalar ve sürdürülebilir arazi yönetimi uygulamaları ile çevresel yapının iyileştirilmesi çalışmaları yapılacaktır. Proje çalışmalarında; mera alanlarının ıslahının sağlanması, tarımın temel yapı taşı olan toprağın korunması için anıza doğrudan ekim yöntemlerinin çiftçilere uygulamalı olarak gösterilmesi hedeflenmektedir.  Bu doğrultuda, Ayrancı bölgesinde bulunan 400 dekar alana doğrudan anıza hububat ekimi yapılmıştır. Ayrıca proje kapsamında Karaman'a 2 adet biyogaz tesisi kurulması planlanmaktadır.

Projenin sonuçları itibariyle bölgenin tarımsal geleceği açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade eden İl Müdürü Orhan Özçalık heyete teşekkür etti. Daha sonra Peter Pechacek ve heyet yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere proje ekibinden ile birlikte proje çalışmalarını inceledi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber