Tarımda Solucan Gübresi Kullanımı İle Hastalıklar Azalır

Tarımda Solucan Gübresi Kullanımı İle Hastalıklar Azalır

Subay emeklisi Abdulkadir Acar, Karaman’da kiraladığı ahırda solucan ve solucan gübresi üretiyor.

2012 yılında Türk Silahlı Kuvvetler ’den emekli olduktan sonra memleketi Karaman’ın Sudurağı beldesine yerleşen Abdulkadir Acar, organik tarım alanında çok ciddi eksiklikler olduğunu görerek bu işi yapmaya karar verdiğini belirterek, “Türkiye’de organik tarım alanında çok ciddi eksiklikler olduğunu fark ettim ve solucan gübresi üretmeye karar verdim “dedi. 

Bu işe ilk etapta 100 bin solucanla başladığını anlatan Acar, şu anda 2 milyon solucanım var. Ayda ise yaklaşık 2 ton civarında solucan gübresi üretebiliyoruz. Solucan gübresi 100 yüz organik olmasından dolayı hiçbir üründe hastalık yapmıyor. Ürünlerde meydana gelebilecek hastalıkları ise kesiyor. Şuan çiftçinin kullandığı kimyasallar ürüne zarar verirken, bu tam tersine fayda sağlıyor ve topraktaki canlı miktarını attırıp toprağın daha iyi çalışmasına neden oluyor. Solucan gübresi hem ürünü hem de toprağı koruyor diye konuştu.

 

“Türkiye’de üretilen solucan gübresi talebi karşılayamıyor”

Solucan gübresi üretiminin artık Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığını kaydeden Acar, “Üretilen miktar şu anda ülkemiz için yeterli değildir. Yurt dışı talepler ağırlıkta olduğu için talepler karşılanamıyor. Üretilen miktar ne ülkemize nede yurt dışı taleplere yetmiyor. Şuanda yapılan hesaplara göre 20 yıl sonra ancak Türkiye’deki taleplerin karşılanabileceği hesaplanıyor. Üretici sayısı artıp piyasada daha tanınır hale geldiği zaman hem tüm üreticilerimiz kullanacak bunu, insanlara daha kolay ulaşılacak hem de üreticimiz için daha ekonomik olacak. Böylece kimyasal olay son bulup tamamen yararlı 100 yüz organik bir gübre ile ürünlerimiz yetişecek ve daha sağlıklı ürünler tüketmiş olacağız” dedi.

 

“İsrail, Türkiye’deki en büyük solucan gübresi alıcısı”

Dünya da yapılan tüm araştırmalarda solucan gübresinin hiçbir zararının olmadığı kanıtlanmıştır diyen Acar, “Solucan gübresi üretmek piyasası canlı olan bir iştir. Şuanda da insanlarımız ilgi göstermeye başladı. Solucan gübresi üretimi Türkiye’de biran önce artması gerekiyor. Bugün baktığımızda Avrupa ve özelliklede İsrail’de niye hastalıklar az diye konuşuyoruz. Ama bizler hiç düşünmüyoruz. Çünkü bu ülkeler ürünlerinde kesinlikle kimyasal gübre kullanmıyor. Şuanda İsrail Türkiye’deki en büyük solucan gübresi alıcısı durumundadır. Kendi ülkesinde tamamen doğal bir ürünü kullanmayı tercih ediyor. Ama aynı ülkeler bize kimyasal gübre satıyor. Biz kimyasal gübreyi sonlandırıp organik gübrelere döner isek otomatik olarak insan hastalıkların da büyük bir çoğunluğu engellenmiş olacak. Sağlık sektörüne tedavi içinde bu kadar yatırım yapmaya gerek kalmayacak diye konuştu.    

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber