Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Tepebaşı Belediyesi, başta ana hizmet binası olmak üzere ilçe genelinde bulunan birçok biriminde Güneş Enerji Sistemi'ni kurarak temiz enerji üretmeye...

Tepebaşı Belediyesi, başta ana hizmet binası olmak üzere ilçe genelinde bulunan birçok biriminde Güneş Enerji Sistemi'ni kurarak temiz enerji üretmeye devam ediyor ve çevrenin korunmasına önemli katkılar sağlıyor.

Tepebaşı Belediyesi, bünyesindeki güneş enerji santralleri ile bugüne kadar binlerce MWh temiz enerji üretirken, sadece tasarruf sağlamayıp emisyon azalımı da elde ederek çevreye büyük katkılar sağlıyor. Başta ana hizmet binası olmak üzere birçok birimine kurduğu güneş enerjisi santrali (GES) ile sürdürülebilir belediyecilik ve çevre politikalarına sağladığı uyum ile yenilikçi projeler geliştiren Tepebaşı Belediyesi, GES sistemini kurduğu 4 hizmet binasıyla hem enerjiden tasarruf sağlıyor hem de karbon salınımını azaltarak çevreyi koruyor. Kurulan GES ile bugüne kadar 3 bin 35 MWh elektrik üreterek 2 bin 726 ton karbon salınımının önüne geçti.

Temiz enerji üretimi ile çevre korunuyor

Belediye ana hizmet binasındaki BEBKA desteği ile 2012 yılında kurulan GES'ten 1413,03 MWh elektrik üretildi. 2015 yılında hizmete açılan ayrıca yeşil bina özelliğine sahip LEED Altın sertifikalı Mustafa Kemal Atatürk Spor Tesisleri Su Sporları Merkezi'ndeki GES'ten bugüne kadar 183,50 MWh elektrik üretildi. Akıllı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulama yeri olan Melih Savaş Yaşam Köyü'ne kurulan GES'ten 1274,62 MWh elektrik üretildi. Sakintepe Soğuk Hava Deposu'nun çatısına BEBKA desteği ile 2021 yılında kurulan GES'ten ise 374,74 MWh elektrik üretildi. 4 merkezden 2024 yılının başına kadar toplamda 3 bin 245 MWh elektrik ile önlenen karbondioksit salınım miktarı ise 2 bin 726 tona ulaşmış oldu.

"Enerjide lider belediyeyiz"

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da Tepebaşı Belediyesi'nin temiz enerjiye yatırım yaparak bu alanda lider konuma geldiğini belirterek, "Güneşle çalışmanın çok önemli olduğunu anlayarak yapacağımız projelerde muhakkak güneşten yararlanmaya karar verdik. Birinci nesil Türkiye'deki ilk ve tek akıllı şehir projesini olan REMOURBAN da bir hibe projesi. Sürdürülebilir enerji eylem planımız ile bu projeye girdik, Türkiye'de bunu kazanan tek belediye olduk. Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusunda lider belediyesi, Tepebaşı Belediyesi'dir. Hizmet binalarımızın çatılarına kurduğumuz güneş enerji sistemlerimiz hem kamu kaynaklarından tasarruf etmemizi sağlıyor hem de çevremizi koruyor. İklim krizinin dünyayı tehdit ettiği günümüzde bu çalışmalar daha da önemli bir noktada konumlanıyor" diye konuştu.

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Temiz Enerjide Lider ’tepebaşı’

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber