Teşrik Tekbirleri ve Kurban İbadeti

Teşrik Tekbirleri ve Kurban İbadeti

Teşrik Tekbiri Nedir? Kurban Kesemeyen Ne Yapmalıdır?

Hz. İbrâhim (a.s.) Hz. İsmâil'i (a.s.) kurban olarak kesmek üzere iken Cebrâil (a.s.) “Allâhü ekber, Allâhü ekber” dedi. İbrâhim (a.s.) bu tekbîri işitince, “Lâ İlâhe illallâhü vallâhü ekber” buyurdu. İsmâil (a.s.) da “Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd” buyurdu.

Teşrîk tekbîri, teşrik günlerinde alınan tekbir demektir. Mükellef olan her müslümana vâciptir. Bakara Sûresi'nin “Sayılı günlerde Allâh'ı zikrediniz...” meâlindeki 203. âyeti teşrik tekbîrine işâret etmektedir.

Zilhiccenin dokuzuncu günü Arefe’dir. Arefe günü sabah namazından başlayarak beş gün; Zilhiccenin 13’üncü, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar -yirmi üç vakitte- her farz namazın arkasından “Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd.” diye tekbir alınır.

Sol tarafa selâm verildikten sonra ara vermeden, yerinden kalkmadan, mescidden çıkmadan ve dünyâ kelâmı konuşmadan tekbir getirmek lâzımdır.

Teşrik tekbirini münferid (namazını yalnız kılan), imâm, cemâat, mukîm, müsâfir, kadın-erkek herkes okur.

Namazın başında imâma yetişemeyen kimse de lâhık (imâma sonradan uyan) gibi yetişemediği rek'atleri kazâ edip selâm verdikten sonra bu tekbiri okur.

KURBAN KESEMEYENLER NE YAPMALIDIR?

Kurban kesmeye mâlî vaziyeti müsâit olmayanlar, bayramın birinci günü öğleden sonra altı rek'at namaz kılarlar.

Namaza şöyle niyet edilir: “Yâ Rabbi, âciz kulun kurban kesemedi. Kurban yerine şu vücûdumu huzûrunda yere sererek kurban ediyorum, beni de kurban kesenler meyânına kabul eyle.”

1.    Rek'atte:    1    Fâtiha,    1    İnnâ enzelnâhü...,

2.    Rek'atte:    1    Fâtiha,    1    İnnâ a'taynâ...,

3.    Rek'atte:    1    Fâtiha,    1    Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn...,

4.    Rek'atte:    1    Fâtiha,    1    İhlâs-ı şerif,

5.    Rek'atte:    1    Fâtiha,    1    Felâk sûresi,

6.    Rek'atte:    1    Fâtiha,    1    Nâs sûresi okunur.

Her iki rek'atte bir selâm verilir.

Kaynak:Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber