1. HABERLER

  2. KARAMAN

  3. ‘Uluslararası Matematiksel Çalışmalar Ve Uygulamaları Kongresi’ Başladı

‘Uluslararası Matematiksel Çalışmalar Ve Uygulamaları Kongresi’ Başladı

Kmü Uluslararası Kongreye Ev Sahipliği Yapıyor

A+A-

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Uluslararası Matematiksel Çalışmalar ve Uygulamaları Kongresi’ başladı.

‘Uluslararası Matematiksel Çalışmalar ve Uygulamaları Kongresi’nin açılışına KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, il ve üniversite protokolü, dünyanın farklı ülkelerinden bilim insanları, araştırmacılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, KMÜ tanıtım filminin gösteriminin ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

tnr_9325.jpg

Kongrede ilk olarak söz alan Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet İpek, kongrenin amacının matematik ve ilgili bilim dallarında yeni gelişmeler, araştırma sonuçları, teori ve metodolojiyle ilgili bilimsel bilgiyi paylaşmak olduğunu belirtti.

Kongrenin matematikçiler, bilim insanları ve araştırmacılar için yeni eğilimler ve yaklaşımlara odaklandığını söyleyen Prof. Dr. İpek, dünyanın her yerinden kongreye katılan seçkin konuşmacılarla zengin bir fikir alışverişi gerçekleşeceğini ifade etti.

Prof. Dr. İpek'in ardından söz alan Kongre Başkanı Prof. Dr. İbrahim Yılmaz ise toplumsal değişim ve gelişimin giderek ivme kazandığına vurgu yaparak "Bilgi ve iletişim teknolojilerinin insan hayatının her anını etkilediği bir çağda yeni problemlerin çözümü için; matematiksel düşünme gücü gelişmiş, matematiği modelleme ve problem çözmede kullanabilen bireylere her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür bilimsel organizasyonlar bilim insanlarının bir araya gelmesine, bilimsel paylaşımlarda bulunmasına ve sonrasında ortak çalışmalar planlamasına vesile olmaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz konuşmasının devamında, ”Üç gün sürecek olan kongremize dünyanın farklı ülkelerinden 150 civarında bilim insanı katılacak, bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacaklardır.

Matematiğin her alanında çalışmaların tartışılacağı ve sunulacağı bir zemin üzerinde bir araya gelen bilim insanlarının, burada ortaya çıkan sonuçlar ve kazanacakları tecrübelerle geleceğe yönelik güzel çalışmalara imza atacaklarına inanıyorum.

tnr_9351.jpg

Kongrenin düzenlenmesine katkı veren, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Akgül’e, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan’a, Karaman Sanayici ve İşadamları Derneği KARSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Boynukalın’a, Başkan Yardımcısı Osman Ateş’e ve tüm KARSİAD üyelerine, Organize Sanayi Bölgesi Müdür Vekili Abdurahman Cahit Gökal’e, organizasyon komitesine, bizlerin davetini kabul edip kongremize katılan çağrılı konuşmacılarımıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür eder; kongrenin üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki ve Sonraki Haberler