Ünüvar: ‘’Hangi alanlarda varlığımızdan ziyade nasıl rekabet ettiğimiz önemli’’

Ünüvar: ‘’Hangi alanlarda varlığımızdan ziyade nasıl rekabet ettiğimiz önemli’’

Milliyetçi Hareket Partisi Karaman milletvekili adayı Mahmut Ünüvar, seçim çalışmaları kapsamında yaptığı kurum ziyaretleri, mahalle toplantıları, işyeri ziyaretleri ve gençlerle buluşmalar olmak üzere adeta çalmadık kapı tutmadık el bırakmadı.

Ünüvar’ın kente ve ülkenin birçok sorun alanına yönelik çözüm önerilerini proje mantığıyla süreçleri belirtilmiş çıktı yani üretim odaklı bir anlayışla açıklaması, örnek alınması nedeniyle şehre ve şehir siyasetine bir katkı olarak değerlendiriliyor. Kampanyasına hız kesmeden devam eden Ünüvar, yaptığı açıklamada Karaman ve ülkenin ekonomik durumu ile rekabetin geleceğine değindi. Ülkenin refah düzeyinin, insanlarının ve doğal kaynaklarının verimliliği ile belirlendiğini belirten Ünüvar açıklamasında;

‘’Bu açıdan verimlilik, rekabet gücünün en temel belirleyicisidir. Toplumsal refah açısından ise hangi alanlarda var olduğumuzdan ziyade nasıl rekabet ettiğimiz daha önemlidir. Orta ve uzun dönemde Karaman sanayisinin bulunduğu sektörlerde rekabet edebilmesi bazı koşullara bağlıdır. Her şeyden önce yeni teknolojilerin Karaman sanayisine uyarlanması ve kullanılması gerekir. Beşeri sermaye alanındaki gelişmelerin, özellikle imalat sanayisine transferi ve kullanılması sağlanmalı. Ortak girişimlere yönelik ortamların oluşturulması ve ortak girişim kültürünün geliştirilmesi. Kurumsal işlem maliyetlerinin azaltılması ile değer oluşturan bilgi üretimi, AR-Ge ve yenilikçi yaklaşımlar. Rekabet için bazı koşulları bu şekilde sıralayabiliriz.

Katma değeri yüksek ekonomik faaliyetler, verimliliğin sonucudur. Sanayimizin uluslararası alanda sürdürülebilir rekabeti için, rekabet ettiğimiz dünyanın şartlarını bilmek ve bunları kendi ortamımızda kullanmak zorundayız. Üzerinde bazı tartışmalar olsa da sürdürülebilir rekabetin bizde de küresel alanda algılandığı gibi algılanarak tedbir almamızın bir zaruret olduğunu biliyoruz. Sürdürülebilirliğin; ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları olduğu bilinmektedir. Şehrimizdeki ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilir olması için gerekli çalışmaların tüm kurumların işbirliği ile yapılması çok önemli bir konu. Bizler; bölgesel ve ulusal rekabet de Karamanımızın hak ettiği yeri alması için canla başla gece gündüz demeden çalışacağız’’ ifadelerine yer verdi.

whatsapp-image-2023-05-09-at-13-49-11-1.jpeg

whatsapp-image-2023-05-09-at-13-49-11.jpeg

whatsapp-image-2023-05-09-at-13-49-10-1.jpeg

whatsapp-image-2023-05-09-at-13-49-10.jpeg

Kaynak:Karaman Haberleri

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber