Vali Tapsız'ın Yıl Sonu ve LYS Mesajı

Vali Tapsız'ın Yıl Sonu ve LYS Mesajı

Vali Süleyman Tapsız, 2016 -2017 Eğitim – Öğretim Yılının Sona Ermesi ve LYS Sınavı Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı.

Vali Tapsız Yayınladığı Mesajında; “Sayın Velilerimiz, Değerli Öğretmenler ve Kıymetli Öğrenciler;
 
Öğrenci, öğretmen, yönetici, veli ve eğitim personelinin büyük emek sarfettikleri bir Eğitim-Öğretim yılının daha sonuna gelindi.
 
Bu hafta sonu ve önümüzde ki hafta sonunda gençlerimizin geleceği için önem arz eden Üniversite Giriş Sınavı’nın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yapılacak. Bu manada siz gençlerimizin sınavlarda başarılı olacağına ve çalışmalarınızın karşılığını en iyi şekilde bulacağınıza inancım tamdır.
 
Değerli Öğretmenler;
 
Eğitim öğretim yılı boyunca planlı, programlı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürdünüz. Çocuklarımızın; sosyal, kültürel, sportif etkinliklerine, sınavlara hazırlanmalarına güçlü destek verdiniz. Öğrencilerimizin göstereceği başarılarda şüphesiz sizlerin de çok önemli bir payı bulunmaktadır. Sabır ve fedakârlıklarla çocuklarımızın geleceği için verimli çalışmalar yapmanın mücadelesini veriyorsunuz. Çocuklarımızın daha önceki sınavlarda olduğu gibi huzurlu ve güvenli bir ortamda sınava girmelerine katkıda bulunacağınıza da şüphem yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle; Hepinizi tebrik ediyor, gösterdiğiniz sabır ve fedakârlıktan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.
 
Sevgili Anne ve Babalar;
 
Kimi öğrencilerimizin karneleri çok iyi notlarla dolu iken, kimi öğrencilerimizin karnelerinde ise düşük notlar bulunabilecektir. Her öğrencinin her alanda aynı derecede başarılı olmasını beklemek ve bunun sorumlusu olarak sadece öğrenciyi görmek o çocuğa yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Biz büyükler bile her alanda aynı derecede başarılı mıyız? Kaldı ki çocuklarımızın başarılarında ve başarısızlıklarında anne-babanın, okulun ve eğitim sisteminin de payı vardır. Ayrıca yılsonu değerlendirmesinde öğrenci karnesini başarının mutlak bir ölçüsü olarak da alamayız.
 
Bunun yanı sıra çocuğun kişisel gelişimi, sosyal uyum yönünden diğer faktörler de dikkate alınmalıdır. Bu karnelerle birlikte anne-baba ve öğretmenler olarak yeterli iş birliği yapıp yapamadığımızı, çocuğumuzu her yönü ile tanıyıp tanıyamadığımızı, özgüvenini kazanması için gerekli desteği verip veremediğimizi, psikolojik durumu ile yeterince ilgilenip ilgilenemediğimizi ve düşük not aldığında bozulan moral dünyasını düzeltmek için çözüm yolları arayıp arayamadığımızı sorgulamalıyız. Çocuklarımızı başkaları ile kıyaslamamalıyız. Karneleri iyi de olsa, düşük notları da olsa sevgimizin buna bağlı olmadığını davranışlarımızla belli etmeliyiz. Abartıya kaçmamak şartıyla ödüllendirmeliyiz.
 
Çocuklarınızın başarısı için birçok fedakârlıklar yaptınız, yapıyorsunuz. Onların başarısını görmek elbette hakkınız. Sınava birkaç gün kaldı, kalan bu günler onlar için çok önemli. Daha şimdiden sınavın sonucu ne olursa olsun; onların yanında olduğunuzu gösterip moral vermelisiniz. Bu, onların gerginliğini azaltacağı gibi sınav sonucuna da olumlu etki gösterecektir. Sınav sonrasında da bugün olduğu gibi çocuklarınızdan sevginizi, desteğinizi esirgemeyiniz. Onlar sizin evladınız, gözbebeğiniz, canınızdan bir can. Lütfen bu konuda gereken hassasiyeti gösteriniz.
 
Ve geleceğimizin teminatı olan Sevgili Gençler;
 
Bu eğitim-öğretim yılının sona erdiği ve yaz tatilinin başladığı şu günlerde, dönemin yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmak, eğlenmek, sevdiğiniz aktivite ve etkinliklerde bulunmak en doğal hakkınız. Ancak yaklaşık 3 ay sürecek olan yaz tatilinizde, bu sene içinde Öğretmenlerinizin yoğun emekler vererek öğrettikleri bilgileri unutmamanız ve tekrarlar yaparak bu bilgileri kalıcı hale getirmeniz için Öğretmenlerinizin sizlere vermiş olduğu kitapları bitirmeyi ve bol bol kitap okumayı ihmal etmeyiniz.
 
Lisans Yerleştirme Sınav’larının (LYS) ilimizde huzur ve güven ortamında geçmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli tedbirler alınmıştır.
 
LYS’ ye girecek tüm gençlerimize başarılar yaz tatiline girecek öğrencilerimize de mutlu, sağlıklı ve gönlünüzce yaşayacağınız güzellikler ile dolu bir yaz tatili diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir gelecek sizlerin olsun” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber