Hüseyin Mundan

Hüseyin Mundan

Yaşadığımız Çağa Reddiye-I

İnanca, aşka ve toprağa veda etmiş karanlık bir çağ¬da yaşıyoruz. İnkâr, bunalım, korku, endişe, sev¬gisizlik bu çağı ve onun "yorgun, tükenmiş " insanını anlatan kelimeler hâline geldi!

Dünyanın düştüğü bu kaosa, toplu¬mumuz da ne yazık ki sürüklenmiş oldu. İnsan için insan adına yapılan her değişim ile bu çağdaş bunalımdan biz de payımızı aldık. Minicik bedenlere yapılan alçak saldırılar bunalımda zirvelere çıktığımızın işareti. Tüm gelişmişlik, teknoloji vs hikâye… İnsanın insanlığın içi boşaltıldı. Onu insan yapan eşref i mahlûk olmasına neden olan her şey yok edildi birer birer. Esfeli safilin çukurlarının başında olduğumuzun resmidir, yaşadığımız hadise. Dünyalar güzeli bebelere yapılanlar o filmin birkaç kare öncesi…

Çağdaşlık uygulamaları, en yoğun biçimde, cağın değer¬lerine uygun olarak kurulan büyük kent merkezlerinde sahne¬lendi. Ardından illet en taşraya taşındı. İnsana rağmen insan için her değişim uygarlığını yadsıyarak bir başka uygarlığa göre biçim alan yabancılaşmış insanı ve onun karmaşık hayatını doğurdu. Yeni insan tipi, yeni hayat biçimiyle bu yeni mekânlarda (şehirde, köylerde, kasabalarda) çağdaş bunalımın en tipik olumsuzluklarını sergiledi. Göçmen kuşa bile merhamet sergileyen bu milletin evlatları eliyle vücut buldu bu olumsuzluklar.

İnsan, İnancını, insanlığını ve aşkını yitirdi. Tabiata veda etti. İnanca veda etti. Aşka veda etti.  Basitleşti, zavallılaştı ve küçüldü. Küçüldükçe de vahşileşti en masuma, en zararsıza döker oldu hıncını ve pis şehvetini. 

Toplum büyük sancılara, onulmaz ağrılara, bunalımlara, ikilemlere düştüğü, teknoloji İle ken¬dini ifadelendiren bu acımasız çağın tutsaklığı altına girdi. İletişim adına son birkaç yılda bile insan nerelere geldi hayal bile edilemeyen gelişmeler insanı çepeçevre sararken, öte yandan yalnızlaştırma kendine ve yaşadığı topluma yabancılaştırma görevi üstlendi. Hisleri kayboldu. Adeta bir taş ondan daha hisseder oldu hakikati.

Ürperiyorum ve bu ürpertiler arasında yukarıdaki düşünceler beni çepe çevre sarıyor.  Kıyamete; enfüsi ve afaki anlamda kıyamete yeniden iman ediyorum. Rahatladığımı hissediyorum. Beni anlayacağını bildiğim için bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Paylaşmaya da devam edeceğim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber
1 Yorum