Divle Obruk Lezzeti Dünyaya Açılıyor

Divle Obruk Lezzeti Dünyaya Açılıyor

Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Karaman Ayrancı İlçesi Üçharman köyünde doğal ortamda üretilen ve dünyanın sayılı peynirlerinden birisi sayılan Divle obruk peyniri için düzenlenen sezon açılış programına katıldı.

Açılış programına; Vali Tapsız’ın yanı sıra Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili ve Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Levent Tutuk, Ayrancı Kaymakamı Fatih Kaşıkçı, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, daire müdürleri ile çevre köylerden gelen köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
 
Sezon açılışı öncesinde Ayrancı Kaymakamı Fatih Kaşıkçı ve Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı Divle obruk peyniri ve mağara hakkında Vali Süleyman Tapsız’a bilgi verdiler. Açılışın ardından Vali Tapsız, yerin 36 metre derinliğindeki mağaraya inerek peynirlerin muhafaza edildiği yerde incelemelerde bulundu.
 
Vali Tapsız,  peynirlerin bulunduğu mağaradaki incelemelerinin ardından köy meydanında vatandaşlarla bir araya geldi. Üçharman Köyü Kız Kur’an Kursu binası önünde köylüler tarafından karşılanan Vali Tapsız, köylülerin yöresel yemek ikramının ardından bölgeden ayrıldı.
 
Bölgeden ayrılmadan önce Divle obruk peyniri hakkında açıklamalarda bulunan Vali Tapsız, “Divle obruk peynirinin dünyanın en lezzetli peynirlerinden birisi olduğunu ve dünyada bu çeşit bir peynirin bulunmadığını söyledi. Kalitesi ve tadıyla ülkemizde ve yurtdışında aranan bir peynir olduğunu dile getiren Vali Tapsız, gerek KOP İdaresinden gerekse Kalkınma Ajansıyla birlikte farklı projeler geliştirileceğini, kapasitesinin arttırılarak standardının yükseltilmesiyle birlikte daha nitelikli ve daha kaliteli bir peynir üretmek için çalışacaklarını ifade etti. Bölge halkıyla birlikte Divle peynirini dünyada aranan, herkesin tercih ettiği bir marka haline dönüştüreceklerini ifade eden Vali Tapsız, yapılacak çalışmalarla birlikte ürünün iç ve dış pazarda tanınırlığını arttıracaklarını belirtti.
 
Vali Tapsız, peynirin ulusal ve uluslararası fuarlara katılacağını, hatta önümüzdeki ay Fransa’da gerçekleştirilecek olan fuara peynirle birlikte köylülerden oluşan bir heyeti de fuara götürerek dünya ölçeğinde tanıtımının yapılmasını sağlayacağız.” dedi.
 
Üçharman köyünde doğal yöntemlerle üretilen ve yerin 36 metre derinliğinde bekletilerek muhafaza edilen Divle obruk peyniri, dünyanın en lezzetli beş peynirinden birisi olarak kabul ediliyor. Koyun ve keçi sütünden elde edilen peynir, 257 metre uzunluğa sahip mağarada muhafaza edilmekte olup şu anda yaklaşık olarak 40 ton civarında peynir bulunmaktadır.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber