1. HABERLER

  2. SON DAKİKA GÜNDEM

  3. Evde Sağlık ve Bakım İçin Atama Bekliyorlar

Evde Sağlık ve Bakım İçin Atama Bekliyorlar

Korona dolayısıyla sağlıkta atamalar devam ederken Evde Sağlık ve Bakım personelleri de atama bekliyor.

A+A-

Evde Sağlık ve Bakım Derneği tarafından atama bekleyen gençler adına açıklama yapıldı. Açıklamada;

"Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilen covit 19 ile mücadele kapsamında bakanlığımız bir dizi önlemler almış olup bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkılmıştır.

Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izolasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek siz evde  kalın biz size gelelim kampanyası başlatılmıştır.

Bu süreçte Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat ve  kart artmıştır. Bütün sağlık bakanlığı çalışanlarımızın özveriyle çalıştığı bu süreçte birincil risk grubuna yerleşen Evde Hasta Bakım Teknikerlerine duyulan ihtiyaçta Evde Sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağını da bizlere göstermiştir.

İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18000 lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini bizlere göstermiş bulunmaktadır.

Bakanlığımızın verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknikerlerinin Pdc si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir.  

Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığımızın  Pdc sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan Pdc sayılarına göre Evde Hasta Bakim Teknikerlerine istihdam sağlanmasını istiyoruz" denildi.

img_20200506_155813_505.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.