Karaman İl Özel İdaresi Tarım ve Modern Sulama Sistemleri

Karaman İl Özel İdaresi Tarım ve Modern Sulama Sistemleri

İl Özel İdaresi adına konuyla ilgili bilgi veren İl Genel Meclisi Başkanı Celalettin Güngörer;

Karaman İl Özel İdaresi Tarım ve modern sulama sistemlerinde Karaman’ı daha ilerilere taşımak için bütün hızıyla çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda Konya Ovası Projesi (KOP) tarafından desteklenen sulama projeleri ile köy halkı ve çiftçisine umut olmaya devam ediyor.

“Geçmişte bu tür sulama yatırımlarının köylere gelmesi neredeyse hayal gibiydi, malumunuz ovalık alanlar dışında pek çok köyümüz sarp dağların eteğinde zor şartlarda tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Özellikle ulaşımın çok zor olduğu bu köylerimizde toprak arıklar ile küçük ekim alanlarında sulama yapabilmek çok zor oluyordu. Su kayıplarının toprak arıklarda çok fazla olması ve sulama yapılamayan arazilerin çokluğu çiftçinin belini büküyordu, yağışların da azalmasıyla çiftçimiz umudu şehre göç etmekte arar hale gelmişti.

Konya Ovası Projesi (KOP) tarafından desteklenen ve uygulaması Karaman İl Özel İdaresi tarafından yapılan Sulama Projeleri ile köylerimiz yeniden hayat buldu. Köylerimizdeki arazilerde su iletimi kapalı sistem ile yapılmaya başladı, su tutucu bentler ve su biriktirme havuzları yapıldı. Hayvanların su içmelerini kolaylaştırmak, et ve süt kayıplarını azami seviyeye getirebilmek için Hayvan İçme Suyu (HİS) sarnıçları yapıldı. Su gelmez denilen yerlerden tarım arazilerine su gelmiş olup suyu olup da sulama sistemi olmayan köy neredeyse kalmadı.

İlkel sulamanın getirdiği külfeti ortadan kaldırmak ve sulanabilir tarım alanlarını artırmak için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirten yetkililer:

“2010-2017 yılları arasında Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında 95.000.000,00TL ödenekle 216 proje yapılarak 44.000ha alan sulamaya kazandırıldı ve bu miktar artmaya devam edecek.

Kapalı sulama sistemleri ile suyu olmayan topraklar su ile buluştu, su kaynaklarının kapalı sisteme alınması ile birlikte suyun kontrolü sağlanarak daha etkin ve modern sulama sistemlerine geçişte büyük ivme kazanıldı.

Köylümüz damla sulama ile tarımsal üretimin olabileceğine inandı ve tecrübe etti. Bu sayede ciddi miktarda kuru tarım arazisini su ile buluşturmuş olduk. Bölgede sulama ile birlikte tarımsal üretim ve ürün çeşitliliğindeki artışla çiftçimizin yüzü güldü.(Özellikle badem, ceviz, elma, mısır, şeker pancarı ve kiraz bu konuda önde gelmekte)Ürün verim ve kapasitesi arttı, çiftçilerimiz arazisindeki vanayı açarak rahatlıkla arazisini sulayabilir hale geldi.

Şu an 2016-2017’de yapımı planlanan, devam eden ve yapılacak olan projelerimiz ise şöyle:

Ayrancı Berendi Köyü HİS Projesi

Ayrancı Kavaközü Köyü Havuz ile Kapalı sulama Projesi

Ayrancı Çat Köyü Havuz ile Kapalı Sulama Projesi

Zengen Köyü Kapalı Sistem ile Sulama Projesi

Bademli Köyü Kapalı Sistem ile Sulama Projesi

Şeyhler Köyü Kapalı Sistem ile Sulama Projesi

Lale Köyü 2. Kısım Sulama Projesi

Bucakkışla Köyü Kapalı Sulama Projesi

Akpınar Köyü Kapalı Sulama Projesi

İhsaniye Köyü Kapalı Sistem ile Sulama Projesi

Bozkondak Köyü 1.Kısım Havuz ile Kapalı Sistem Sulama Projesi

Aşağıakın Köyü Kapalı Sistem ile Sulama Projesi

Damlapınar Köyü Bent Yapımı ile Sulama Projesi

Yukarıakın 2.Kısım Sulama Projesi

Sarıvelilier Dumlugöze Köyü Havuz ile Kapalı Sulama Projesi

2018 yılı için de KOP’a projeler sunulmuş olup, bu alandaki yatırımlarımız devam edecek. İnşaallah suyu olmayan köyümüz kalmayana dek yeni projelerle tarımsal alanda çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İsteğimiz ortaya koyduğumuz projeler ile sulanan arazi miktarını daha da arttırarak çiftçimizin refah seviyesini yükseltmektir” dediler.

icerik-087.jpg

Karaman İl Özel İdaresi Tarım ve Modern Sulama Sistemleri

Karaman İl Özel İdaresi Tarım ve Modern Sulama Sistemleri

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber