Elma Bahçelerinde Don Zararı

Elma Bahçelerinde Don Zararı

İlimizde bulunan elma bahçelerinde genel olarak çiçeklenme dönemine rastlayan 04-05 Nisan 2018 tarihleri arasında gece saatlerinde hava sıcaklıkları 0 °C'nin altına düşerek;

04 Nisan 2018 tarihinde İlimiz erken uyarı istasyonlarından alınan verilere göre en düşük merkez ilçede -4,7 °C, Ayrancı ilçesinde -5,5 °C,  05 Nisan 2018 tarihinde ise en düşük -3,5 °C olarak gerçekleşmiş olup, meyve  bahçelerinde don zararı meydana gelmiştir.

Don zararının meydana geldiği 04-05 Nisan 2018 tarihleri öncesinde 03-Nisan 2018 ve 04 Nisan 2018 tarihlerinde muhtemel don olayına karşı tedbirli olmaları konusunda üreticilerimize İl Müdürlüğümüz mesaj sistemi ile bilgilendirilme yapılmıştır. İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca elma bahçelerinde meydana gelen don olayının hemen sonrasında ön tespit çalışmalarına başlanmıştır. Meyve bahçelerinde don olayının gerçekleştiği günlerde yağmurlama ve mini sipring sulama, don pervanesi çalıştırma, sisleme vb. kültürel önlemler uygulayan çiftçilerimizin elma bahçelerinde don zararının, uygulama yapmayan çiftçilerimize göre daha düşük oranda gerçekleştiği görülmüştür. Ön tespitler sonucunda tanzim edilen afet bilgi raporu en kısa zamanda Bakanlığımıza bildirilecektir. Tespit çalışmaları halen devam etmekte olup tespit çalışmalarının sonucunda elma bahçelerinde oluşan don zararı ile ilgili hazırlanacak olan kapsamlı rapor Bakanlığımızın ilgili birimlerine gönderilecektir.

İlimizde meyve bahçelerinde meydana gelen don zararı 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununa göre; bitkisel ürün sigortası genel şartlarında meyvelerde don riski teminatı, bahçenin fenolojik olarak ilk çiçeklenme evresine girmesiyle başlamaktadır. Elma bahçelerini TARSİM kanalıyla sigorta yaptıran çiftçilerimizin en kısa zamanda bahçelerinde meydana gelen don zararını poliçe yaptırdıkları sigorta acentesine ihbarda bulunmaları gerekmektedir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi bildiririz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber