Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri

Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri

Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri Bartın Peynir Panelinde Tanıtıldı.

Bartın Üniversitesi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında, 27.12.2017 tarihinde Bartın Üniversitesi Konferans Salonunda "Mağaraların Turizm ve Peynir Üretimine Kazandırılması" konulu bir panel gerçekleştirildi.

Panele; Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzden Gıda ve Yem Şube Müdürü Fatih Ayaz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim Erkol ve sunum yapmak üzere konu uzmanı Veteriner Hekim M. Fikri Boyacıoğlu' ndan oluşan bir ekip ile katılım sağlanarak, Karaman Divle Obruğu Tulum Peynirinin tanıtımı ve üretimi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ'ın yönettiği panelde; Bartın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram "Bartın İli Süt ve Süt Ürünleri Üretimi", Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Akın "Geleneksel Peynir Üretimi", Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ufuk Çelebioğlu "Peynirde Probiyotik Kullanımı", Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Veteriner Hekim M. Fikri Boyacıoğlu "Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri ve Saha Faaliyetleri", Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünden Yemilhan Atılgan "Bartın İlindeki Mağaraların Potansiyeli", serbest araştırmacı Hamdi Mengi ise "Alternatif Turizm Değeri Mağaralarımız" konularındaki sunumlarını gerçekleştirdiler.

Veteriner Hekim M. Fikri Boyacıoğlu sunumunda: Karaman Divle Obruğu Peynirinin halk elinde yapım ve üretim aşamalarını, Ayrancı ve köylerinin küçükbaş hayvan potansiyeli, koyun ve keçi sütü üretimi ile meraların küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğindeki öneminden bahsetti. Ayrancı İlçesi Üçharman Köyünde bulunan Divle Obruğunun deri tulum peyniri üretiminde kullanımını ve peynirlerin obruk içindeki olgunlaşması ile elde edilen tulum peynirinin dünyanın sayılı peynirleri arasında yer aldığını söyleyen Boyacıoğlu, son olarak da Karaman Divle Obruğu Tulum Peynirinin 08.12.2017 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilerek Coğrafi İşaret aldığını belirtti.

Panel sonunda katılımcılara Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri ve Karaman Koyun Yoğurdu ikramı da yapılarak Karamanın yöresel ürünlerinin tanıtımı ve bilgilendirmesi yapıldı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber