Karaman'da, Hasatta Dane Kaybı Kontrolleri Devam Ediyor

Karaman'da, Hasatta Dane Kaybı Kontrolleri Devam Ediyor

Karaman’da Biçerdöverle Hasatta Dane Kaybı Kontrolleri Aralıksız Sürüyor

Dünyada ve ülkemizde insan beslenmesinde kullanılan en temel gıda maddesi hububatlar ve bunlardan elde edilen tahıl ürünleridir.

Karaman'da tarıma elverişli arazilerin yaklaşık 1.500.000 dekarlık kısmında hububat yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun da 1.000.000 dekarlık kısmında yetiştirilen hububat ekilişinin hasat-harman işleri biçerdöverler ile yapılmaktadır.

2016 yılında Karaman'da buğday ve arpa üretimi toplamda 282.668 ton olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında Karaman'da kış yağışlarının oldukça iyi olması, bahar yağışlarının da kısmen devam etmesine bağlı olarak 2017 yılı rekoltesinin 2016 yılından fazla olacağı beklenmektedir.  

Çiftçimizin büyük emek, zaman ve masraf harcayarak elde ettiği bu ürünün hasat esnasında zayi olmasını ve zarar görmesini önlemek amacıyla Karaman'ın Merkez, Kazımkarabekir ve Ayrancı ilçelerinde Karaman Valiliğinin 07.07.2017 tarih ve 2017/8 sayılı tebliğine dayanılarak oluşturulan 3 ekip tarafından hasat işlemlerini gerçekleştiren biçerdöverlerin tekniğine uygun, tebliğ hükümleri doğrultusunda kayıp oranının asgari düzeyde gerçekleşmesini temin etmek için kontrol işlemleri aralıksız devam etmektedir.

Aksi davrandığı tespit edilen biçerdöver sahipleri ve operatörleri hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereğince cezai işlem uygulanmaktadır.

Ürün ve tarla sahiplerinin de kayıp ve zararları en aza indirmek noktasında hasat esnasında tarlasının başında bulunması hem ekiplerimize yardımcı olmaları hem de milli servete sahip çıkarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaları, ayrıca hasat sonunda kalan anızların yakılmasına engel olmaları büyük önem arz etmektedir.

Anız yakmak, toprağı yakmak geleceği yok etmektir.

hasatta-dane-kaybi.ic.jpg


 

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber